Pečujme o svobodu, vyzval Dienstbier při vzpomínce na Palacha. A pak promluvil Sobotka...

16.01.2016 18:53

Předseda vlády Bohuslav Sobotka a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (oba ČSSD) dnes uctili památku Jana Palacha, který se před 47 lety upálil na protest proti sovětské okupaci a nastupující normalizaci. Podle Dienstbiera Palach svým statečným a zároveň zoufalým činem natrvalo připomíná, že o svobodu, demokracii a lidská práva musíme pečovat. Sobotka ocenil Palachovu statečnost, stal se podle něj symbolem generace, která zažila pražské jaro 1968.

Pečujme o svobodu, vyzval Dienstbier při vzpomínce na Palacha. A pak promluvil Sobotka...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Jiří Dienstbier

„Myslím si, že jeho čin nám má trvale připomínat, že je potřeba pečovat o hodnoty jako je svoboda a demokracie a ochrana lidských práv, protože je možná někdy považujeme za příliš samozřejmé,“ řekl Dienstbier novinářům u pomníku Jana Palacha před Národním muzeem.

Oběť Palacha i dalších lidí, kteří položili život v boji za svobodu, je podle Dienstbiera nutné neustále připomínat. „Bylo by špatné zapomínat na historii, na to, co vykonali lidé, kteří byli ochotni obětovat život nebo svou svobodu, aby se tu žilo lépe,“ podotkl ministr.

Premiér Sobotka položil k pomníku Palacha kytici a společně s Dienstbierem pak zapálili dvě svíčky. Podle Sobotky se Palach pokusil svým činem vyburcovat lidi, aby se nastupující normalizaci nevzdávali, a to i přesto, že se mu to zřejmě nemohlo podařit. Navždy prý bude symbolem mladé generace, která zažila politické uvolnění v roce 1968. „Celá tehdejší mladá generace si v sobě nesla i vzpomínku na Jana Palacha a jeho obětavý, tragický a hrdinský čin,“ řekl novinářům Sobotka.

Upálení Jana Palacha si připomínají lidé na řadě dalších míst. Již v pátek uspořádala několik pietních akcí platforma Bez komunistů.cz. Dnes se konal pietní akt před Palachovým rodným domem ve Všetatech. Odpoledne bude na nábřeží u pražského Rudolfina slavnostně odhalen pomník Palacha.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

14:05 „EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

„Migrační solidarita je falešná a ďábelská hodnota,“ vzkázal právník Robert Kotzian ministru vnitra …