Peklo. Většina na ARO zemře. Zcela jiná stránka covidu, přímo z „fronty“

07.10.2020 19:42

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP Infekční kliniky FN Ostrava, patří k lékařům, kteří sepsali otevřený dopis, v němž žádají veřejnost, aby epidemii koronaviru nezlehčovali. 60 až 70 procent pacientů, kteří se dostanou v nemocnici na ARO (anesteziologicko-resuscitační oddělení), tak v tuhle chvíli umírá. Lékaři a sestry, kteří pečují o pacienty s koronavirem, podle Sagana zažívají covidové peklo.

Peklo. Většina na ARO zemře. Zcela jiná stránka covidu, přímo z „fronty“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Letné bylo zřízeno volební místo pro občany s pozitivními testy na Covid 19

Sagan patří k lékařům, kteří své spoluobčany důrazně varují, aby nepodceňovali koronavirus a neoznačovali ho za banální onemocnění, za chřipečku a tak podobně. Řada lidí prý sice může prodělat onemocnění covid-19, aniž by na sobě pozorovala nějaké příznaky, ale lidé, kteří s koronavirem skončí na jednotkách intenzivní péče, jsou opravdu v ohrožení života. 

Anketa

Bude Mikuláš Minář v politice úspěšný?

4%
96%
hlasovalo: 12958 lidí

Pořád to onemocnění tady s námi je, my s ním bojujeme tři čtvrtě roku, a budeme rádi za to, aby lidé dodržovali to, co píšeme v té výzvě. A lidé, kteří nepracují v té první linii dennodenně s těmi pacienty, dennodenně se neoblékají do celostních obleků, jako my lékaři, nebo ještě více zdravotní sestry, které v tom jsou ještě častěji než my, tak aby to respektovali a přistupovali k tomu s pokorou,“ požádal lékař.

Sagan musí pracovat s pacienty, které je třeba intubovat a zapojovat na umělou plicní ventilaci. „Opravdu to není rýmička,“ varoval důrazně lékař.

Své vyrování adresoval i svým kolegům - kardiochirurgovi Janu Pirkovi, stomatologovi Janu Šmuclerovi a řadě dalších.

„Oni nezažívají to dennodenní peklo v péči o covidové pacienty. Dennodenně jde o život. Když to řeknu lehce nadneseně, tak pacient, který se dostane do nemocnice, tak v tu chvíli mu jde o život. Když se ten pacient dostane na ARO, tak jeho přežití je, řekněme, menší polovina. Na covidové onemocnění v tuhle chvíli zmírá 60 až 70 procent pacientů. To jsou velmi vysoká čísla,“ upozornil Sagan.

Proto své spoluobčany požádal, aby, pokud naslouchají lékařům, naslouchali infektologům a epidemiologům, protože to jsou lidé, kteří vědí o čem mluví, když mluví o nemoci covid-19.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Orbán varuje. Nové Německo... Po odchodu Merkelové se vše projeví naplno

15:22 Orbán varuje. Nové Německo... Po odchodu Merkelové se vše projeví naplno

Maďarský premiér Viktor Orbán varuje před nástupem nové německé vlády v čele se sociálním demokratem…