Politici si v době škrtů navrhli navýšení platů. Už od příštího roku

18.07.2012 7:54

Přestože se vláda snaží škrtat kde se dá, snižuje valorizaci důchodů či zvedá daně, plánuje na některých místech finančně navýšit. Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s Jaromírem Drábkem (TOP09) totiž navrhlo zvýšit platy ústavních činitelů a soudců. Navýšení částek v řádech desetitisíců by mohlo platit už od nového roku.

Politici si v době škrtů navrhli navýšení platů. Už od příštího roku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Platy by se měly navýšit, i když v roce 2010, tedy krátce po nástupu Nečasovy vlády, politici slibovali, že jejich platy zůstanou neměnné do roku 2014.

Novelu platového zákona poslal na čtvrtečním jednání vlády ministr práce Jaromír Drábek.

V praxi by to vypadalo tak, že by se nynější poslanecký plat 55 900 korun zvýšil na částku 66 700 korun. Ministrovi by rozdíl dělal 20 600 korun, když by se mu plat z aktuálních 106 600 zvednul až na plánovaných 127 200 Kč. Nejvyšší změna by proběhla u prezidenta. Ten by místo 186 300 korun měl dostávat 222 200 korun.

K tomu navíc vzrostou i zdaňované náhrady těchto činitelů. U členů dolní komory je to nyní něco mezi 29 000 a 39 400 korunami. Zvednout by se mohly až na 47 000 korun. Prezident tedy bude dostávat 206 800 korun, nikoli 173 300 jako nyní.

Změnu zažijí i soudci, ačkoliv se peníze nezvýší citelně jako u poslanců. Pokud by se tedy návrh odhlasoval, z měsíčních částek mezi 51 900 a 88 600 korun by se rázem stalo 54 400 až 113 400 Kč. Navýšit by se měly i měsíční příspěvky na literaturu, které by se měly zvýšit o dvě stě korun, tedy na 3400 Kč.

Záminkou k této nové úpravě platů se staly stížnosti soudců k Ústavnímu soudu. Ten rozhodl, že stát musí jejich platy dorovnat na úroveň loňského roku. Platy politiků a soudců se vypočítávají jako trojnásobek mzdy v nepodnikatelské sféře. Loni to bylo pouze 2,5násobek. Tento rozdíl napadli soudci u Ústavního soudu, který jim dal za pravdu.

Resort Jaromíra Drábka tedy přišel s kompromisem. Podle nich bude fér, když se platy soudců, k nim i ústavních činitelů - kteří se na navýšení de facto "svezou", budou vypočítávat všude stejně, tedy jako 2,7násobek výplat v nepodnikatelské sféře. A to už od ledna příštího roku.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jno

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dal jsi kněžský slib, Danieli, a ten jsi pošlapal!“, „Jirko, neobtěžuj tady lidi, kteří tě neznají!“ Beseda s Hermanem skončila velkým konfliktem

15:07 „Dal jsi kněžský slib, Danieli, a ten jsi pošlapal!“, „Jirko, neobtěžuj tady lidi, kteří tě neznají!“ Beseda s Hermanem skončila velkým konfliktem

REPORTÁŽ Muslimové jsou naši bratranci a plošné vyhnání Němců z poválečné republiky dalo prostor pro…