Pompeova lekce z geopolitiky. Odpůrci Trumpa prý protáhli obličeje

13.08.2020 15:24 | Zprávy

Režisér David Martínek se na svém facebookovém profilu vyjádřil k návštěvě amerického ministra zahraničí Mika Pompea v Česku. A poděkoval mu za lekci z geopolitiky. „Čína a Rusko, jeho slovy, pochopitelně ohrožují demokracii,“ poznamenal Martínek.

Pompeova lekce z geopolitiky. Odpůrci Trumpa prý protáhli obličeje
Foto: archiv D. Martinek
Popisek: Režisér David Martinek

„K dnešní návštěvě p. ministra zahraničí M. Pompea je nutné poznamenat, že lidé, kteří se po volbách r. 2017 hroutili v obavách před znovunastolením komunismu a případně vyhrožovali emigrací, hroutili se pochopitelně zhola zbytečně. Jak vidno, střídají se zde státní delegace USA, Číny, Ruska, Německa a jaksi platí, že tehdejší povolební obavy byly stejně liché jako upřímně hloupé. V normálním světě je totiž normální jednat se všemi geopolitickými centry a partnery. Ať už jde o USA, Rusko, nebo Čínu. Vyposlechnout si. A poté věcně a pragmaticky jednat ve prospěch vlastního státu,“ uvedl Martinek.

„P. Pompeovi se sluší poděkovat i za lekci z geopolitiky. Čína a Rusko, jeho slovy, pochopitelně ohrožují demokracii. To jsme nevěděli a vzhledem k tomu, že jsme teprve nedávno slezli ze stromů, si takového doporučení upřímně ceníme a vezmeme si jej k srdci. Jeho projev v Senátu sice nápadně připomíná jiný, a totiž z roku 1839, kdy britský ministr zahraničí lord Palmerston přednesl projev v britském parlamentu, ve kterém označil Činu za zemi, kterou je nutné napadnout, protože ohrožuje výsostné britské zájmy,“ dodal Martinek, s tím, že to byla pravda, kdy skutečně šlo o výsostné zájmy – o prosperující obchod s opiem. 

„Roznětkou byl samozřejmě obchodní spor. Opium, importované britskými obchodníky, devastovalo Čínu. Rozsáhlá drogová závislost ničila čínskou ekonomiku, vládu, společnost i jednotlivce. Tehdejší čínský císař byl nucen zakročit. Nařídil proto opium zničit a obchodníky s opiem vyhostit. To se ovšem hrubě nelíbilo jistému p. Jardinovi, jinak protřelému obchodníku s opiem z firmy Jardine, Matheson & Co (dodnes fungující v HongKongu). Poté, co neúplatný a nekompromisní čínský komisař Lin Ce Šua, pověřený císařem, vyházel 20 tisíc beden opia do řeky, začal lobbovat v parlamentu. A přestože o p. Jardinovi tehdejší britský premiér Disraeli veřejně řekl, že jde o odporného a prolhaného člověka, o rok později k čínským břehům vyrazily britské dělové čluny. Patrně šířit demokracii. Tolik douška z historie,“ vzpomněl Martinek.

„Že je politika věcí výsostných ekonomických zájmů, je z Pompeova projevu víc než patrné. Ocituji ve věci tématu Temelína. „Pompeo vidí v oboru obrovskou příležitost zvýšit energetickou bezpečnost nejen pro Česko, ale pro celý region. Ať už výstavbou jaderné elektrárny západního modelu, která bude udržitelná, nebo v otázce dodávek zemního plynu.“ Chápu-li to správně, máme-li být dál kamarádi, přišel čas vážně si promluvit o Temelínu. Anebo o dodávkách z břidlic. Pochopili jsme. Děkujeme za návštěvu i nabídku. My se vám ozveme,“ uzavřel Martínek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

17:16 Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – „Estonsko a další dělají za USA černou práci,“ míní komentátor To…