Pompeova lekce z geopolitiky. Odpůrci Trumpa prý protáhli obličeje

13.08.2020 15:24 | Zprávy

Režisér David Martínek se na svém facebookovém profilu vyjádřil k návštěvě amerického ministra zahraničí Mika Pompea v Česku. A poděkoval mu za lekci z geopolitiky. „Čína a Rusko, jeho slovy, pochopitelně ohrožují demokracii,“ poznamenal Martínek.

Pompeova lekce z geopolitiky. Odpůrci Trumpa prý protáhli obličeje
Foto: archiv D. Martinek
Popisek: Režisér David Martinek

„K dnešní návštěvě p. ministra zahraničí M. Pompea je nutné poznamenat, že lidé, kteří se po volbách r. 2017 hroutili v obavách před znovunastolením komunismu a případně vyhrožovali emigrací, hroutili se pochopitelně zhola zbytečně. Jak vidno, střídají se zde státní delegace USA, Číny, Ruska, Německa a jaksi platí, že tehdejší povolební obavy byly stejně liché jako upřímně hloupé. V normálním světě je totiž normální jednat se všemi geopolitickými centry a partnery. Ať už jde o USA, Rusko, nebo Čínu. Vyposlechnout si. A poté věcně a pragmaticky jednat ve prospěch vlastního státu,“ uvedl Martinek.

„P. Pompeovi se sluší poděkovat i za lekci z geopolitiky. Čína a Rusko, jeho slovy, pochopitelně ohrožují demokracii. To jsme nevěděli a vzhledem k tomu, že jsme teprve nedávno slezli ze stromů, si takového doporučení upřímně ceníme a vezmeme si jej k srdci. Jeho projev v Senátu sice nápadně připomíná jiný, a totiž z roku 1839, kdy britský ministr zahraničí lord Palmerston přednesl projev v britském parlamentu, ve kterém označil Činu za zemi, kterou je nutné napadnout, protože ohrožuje výsostné britské zájmy,“ dodal Martinek, s tím, že to byla pravda, kdy skutečně šlo o výsostné zájmy – o prosperující obchod s opiem. 

„Roznětkou byl samozřejmě obchodní spor. Opium, importované britskými obchodníky, devastovalo Čínu. Rozsáhlá drogová závislost ničila čínskou ekonomiku, vládu, společnost i jednotlivce. Tehdejší čínský císař byl nucen zakročit. Nařídil proto opium zničit a obchodníky s opiem vyhostit. To se ovšem hrubě nelíbilo jistému p. Jardinovi, jinak protřelému obchodníku s opiem z firmy Jardine, Matheson & Co (dodnes fungující v HongKongu). Poté, co neúplatný a nekompromisní čínský komisař Lin Ce Šua, pověřený císařem, vyházel 20 tisíc beden opia do řeky, začal lobbovat v parlamentu. A přestože o p. Jardinovi tehdejší britský premiér Disraeli veřejně řekl, že jde o odporného a prolhaného člověka, o rok později k čínským břehům vyrazily britské dělové čluny. Patrně šířit demokracii. Tolik douška z historie,“ vzpomněl Martinek.

„Že je politika věcí výsostných ekonomických zájmů, je z Pompeova projevu víc než patrné. Ocituji ve věci tématu Temelína. „Pompeo vidí v oboru obrovskou příležitost zvýšit energetickou bezpečnost nejen pro Česko, ale pro celý region. Ať už výstavbou jaderné elektrárny západního modelu, která bude udržitelná, nebo v otázce dodávek zemního plynu.“ Chápu-li to správně, máme-li být dál kamarádi, přišel čas vážně si promluvit o Temelínu. Anebo o dodávkách z břidlic. Pochopili jsme. Děkujeme za návštěvu i nabídku. My se vám ozveme,“ uzavřel Martínek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Slíbil, neudělal. „Podtrhlo mu to nohy.“ Znalec k odstřelu Součka. V pozadí Moravec

8:35 Slíbil, neudělal. „Podtrhlo mu to nohy.“ Znalec k odstřelu Součka. V pozadí Moravec

TÝDEN V MÉDIÍCH Ve skutečnosti nejde o Jana Součka, ale o Václava Moravce. Petr Žantovský popisuje d…