Ke státnímu závěrečnému účtu se už během roku vyjádřil kontrolní i rozpočtový výbor, plénum ho ale nestihlo do voleb projednat. Stát loni hospodařil s přebytkem asi 61,8 miliardy korun. Vláda ho chce využít tak, že ušetří asi 60,81 miliardy korun na státních dluhopisech. Zhruba o 960 milionů hodlá navýšit účty státních finančních aktiv. Ministerstvo financí už před volbami uvedlo, že oddálení sněmovního rozhodnutí o vypořádání přebytku žádné potíže nezpůsobí.
Státní rozpočet budou muset poslanci projednat do konce roku. Pokud by to nestihli, nastalo by rozpočtové provizorium. Zákon o rozpočtových pravidlech stanoví, že pokud Sněmovna schválí rozpočet tak, že nestihne vstoupit v účinnost k 1. lednu, hospodaří stát podle tohoto schváleného rozpočtu. Pokud ale Sněmovna rozpočet do konce roku schválit nestihne, hospodaří stát podle rozpočtového provizoria.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp