Pospíšil s Pirátem se posmívají Babišovi: Žádný husarský kousek, vždyť v tom Bruselu nikoho neprotlačil

4. 7. 2019 8:28

Český premiér Andrej Babiš (ANO) se po evropském summitu, kde se rozdělovaly mocenské posty, tvářil spokojeně. Není však jisté, že má ke spokojenosti opravdu důvod. Pirát Mikuláš Peksa, ani předseda TOP 09 Jiří Pospíšil premiéra za jeho chování na summitu sepsuli.

Pospíšil s Pirátem se posmívají Babišovi: Žádný husarský kousek, vždyť v tom Bruselu nikoho neprotlačil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie
reklama

Visegrádská skupina ostrouhala, tvrdí čtvrteční Lidové noviny. Předseda vlády Andrej  Babiš (ANO) přesto tvrdí, že je  spokojen. Ale má ke spokojenosti důvod? Zatímco v minulém období byl předsedou Evropské rady Polák Donald Tusk, v tomto období neobsadí politici z V4 žádný z klíčových postů. Český premiér po summitu prohlásil, že o to V4 ani nestála. „Náš region žádného nominanta neměl,“ řekl. Za úspěch považoval nezvolení nizozemského politika Franse Timmermanse.

Slovenský premiér Peter Pellegrini se přitom nijak spokojeně netvářil. „Nesluší se to komentovat jako úspěch. K tomu nesklouznu,“ reagoval na dotazy, zda cítí vítězství.

Faktem také je, že ještě pár týdnů před summitem Babiš mluvil jinak. Tehdy říkal, že by považovala za dobré, kdyby v čele Evropské Rady nebo Evropské komise.

Předseda TOP 09 europoslanec Jiří Pospíšil českému předsedovi vlády připomněl, že se mu nic z toho nepodařilo. „Žádný husarský kousek se Babišovi nepovedl, nikoho neprotlačil,“ podotkl europoslanec.

Další opoziční europoslanec Pirát Mikuláš Peksa Babišovi vyčetl, že jako český premiér notně přispěl k odsunutí tzv. spitzenkandidátů do pozadí. Lidé přitom šli k volbám do Evropského parlamentu právě kvůli těmto předním kandidátům. „Ignorovali všechny, kdo kandidovali v evropských volbách, a vytáhli náhodnou německou ministryni, jež to v Německu schytává za svou neschopnost,“ zdůraznil.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Kandidát na předsedu KDU-ČSL
  • europoslanec

Předsedkyní Evropské komise Ursula von der Leyenová, dosavadní německá ministryně obrany, ale podle dalšího českého europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) to tato dáma nebude mít jednoduché. „Pokud totiž nebude silná, s Timmermansem a Vestagerovou v zádech může vypadat jako loutka,“ podotkl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to tady: Nad Kavčími horami sa blýská, hromy divo bijú. Do Rady ČT míří Xaver. A nejde tam sám

13:37 Je to tady: Nad Kavčími horami sa blýská, hromy divo bijú. Do Rady ČT míří Xaver. A nejde tam sám

Koronavirová krize zastínila významné téma, které před propuknutím nákazy zaměstnávalo politiky, nov…