Pozor: Fiala může v Kyjevě uvíznout. Šok v Bruselu

15.03.2022 14:14 | Ze sítí

Mohl by Petr Fiala uvíznout v Kyjevě? Hrozivý scénář nastínil americký novinář Dave Keating, který zároveň klade otázku: Kdyby byl Fiala nebo jiný premiér členské země v Kyjevě zabit, zda by se jednalo o útok na zemi podle článku 5 smlouvy o NATO? A americký politolog Ian Bremmer už navrhuje, aby premiéři v Kyjevě zůstali, protože pak si prý Rusové netroufnou město ostřelovat.

Pozor: Fiala může v Kyjevě uvíznout. Šok v Bruselu
Foto: Screen: CNN Prima News
Popisek: Premiér Petr Fiala (ODS) v pořadu Partie.

„Zdá se mi, že je tu velmi vysoké riziko, že premiéři zemí EU budou v Kyjevě uvězněni,“ napsal na svůj twitter americký novinář Dave Keating v reakci na zprávu agentury AFP o tom, že v ukrajinském hlavním městě bude aplikován zákaz vycházení. Uvězněním se pochopitelně myslí nemožnost město bezpečně opustit. Fiala je společně se svými kolegy Mateuszem Morawieckým z Polska a Janezem Janšou ze Slovinska na cestě vlakem do ukrajinského hlavního města, kde se chtějí setkat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Státníky na cestě doprovází také polský prezident Jaroslaw Kaczynski.

Keating dále spekuluje o tom, jak se zachová Moskva. Půjde o první takovou situaci – ve městě budou čelní představitelé členských zemí EU a NATO, Putin přitom potřebuje, aby invaze na Ukrajinu skončila jasným, a pokud možno co nejrychlejším vítězstvím. Keating si klade otázku, zda si Putin dovolí v útoku na Kyjev pokračovat i za těchto okolností. A ptá se i odborníků na Severoatlantickou alianci, zda by případné zabití premiéra členského státu v oblasti bojů bylo záminkou pro aktivaci článku 5 smlouvy a jestli by záleželo na tom, zda se jednalo o neúmyslné zabití.

Pražský korespondent BBC Rob Cameron se pak zabývá tím, nakolik bezpečné je pro evropské státníky pořádat v tuto chvíli podobnou cestu. Experti podle něj vylučují cestu vzduchem, automobilu by pro změnu cesta z polské hranice do Kyjeva trvala sedm hodin – a navíc by byla plná nástrah. Podle Camerona tedy mezi odborníky zavládlo znepokojení, když vyšlo najevo, že politici cestují vlakem. To totiž zabere sedm hodin i v dobách míru, kdy je infrastruktura nepoškozená a funguje bez omezení. Vysoký unijní představitel pro BBC uvedl, že cesta tří středoevropských premiérů nemá žádný formální mandát od EU a že se o ní Brusel dozvěděl až noc předem. Předseda Evropské rady Charles Michel pak vypíchl bezpečnostní rizika takové akce.

Americký politolog Ian Bremmer už nastínil „výjimečnou“ možnost, že by premiéři Česka, Slovinska a Polska na Ukrajině zůstali. „Rusko si ani náhodou nedovolí zaútočit na tři lídry členských států NATO,“ míní a argumentuje, že Putin říká, že nechce útočit na civilisty ani svrhnout kyjevskou vládu, tedy že by premiéři podle toho měli být v bezpečí. Pro Kyjev by se prý jednalo o vzpruhu a mohl by se vrátit i americký velvyslanec. „Záměr je vynutit příměří, alespoň v hlavním městě,“ říká Bremmer a dodává, že se jedná o mnohem bezpečnější postup než se snažit vynutit bezletovou zónu a že to docílí více než poskytnutí MiG-29.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Marek Korejs

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Uznáváte, že nedostatečně řešíte problémy, které trápí většinu z nás?

Pane Dufku, teď jsem si přečetl tento váš komentář nebo jak to nazvat - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dufek-KDU-CSL-Volici-maji-tendenci-se-vymezovat-proti-vladnouci-garniture-756812. Uvádíte v něm, že úspěšná strana bude ta, která dokáže vyřešit reálné problémy lidí - na...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladik Větvička: Válka může přijít rychle. Stejný scénář jako před první a druhou světovou

20:28 Ladik Větvička: Válka může přijít rychle. Stejný scénář jako před první a druhou světovou

Ostravák, komentátor a úspěšný bloger Ladislav Větvička byl hostem moderátora Tomáše Lukavce v jeho …