Pravicové strany jsou jako velryby vrhající se na mělčinu, píše komentátor

17. 7. 2012 9:32

Pravicová vláda páchá sebevraždu v přímém přenosu a připomíná velryby vrhající se na mělčinu. Tak se jeví varování premiéra Petra Nečase (ODS), že o složení vlády nebude rozhodovat parta policejních plukovníků, a také telefonáty ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) policii kvůli kauze CASA a Vlastě Parkanové. Současné dění analyzuje v komentáři pro Lidové noviny politolog Michal Klíma.

Pravicové strany jsou jako velryby vrhající se na mělčinu, píše komentátor
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Premiéra Nečase si Miroslav Kalousek poslal pro vodu

Podle Klímy se duo premiérů pustilo do policie a trochu do státního zastupitelství v době, kdy orgány činné v trestním řízení začínají jednat více nezávisle a vyšetřují kauzy zasahující do nejvyšší politiky.

Obává se ODS o zničení svých krajských pilířů?

Komentátor v Lidových novinách proto polemizuje s tím, zda za zpochybňováním orgánů činných v trestním řízení není obava, že by skutečně nezávislé vyšetřování podlomilo krajské pilíře organizační struktury ODS.

Vrcholné občanské demokraty prý musí děsit, že bývalý ředitel dotačního úřadu Severozápad Petr Kušnierz byl soudem uznán vinným z přijímání úplatků a zneužití pravomocí veřejného činitele.

Kauza má zajímavé politické pozadí, uvádí Klíma v LN. Úřad Severozápad sídlí v domě, který vlastní vlivný člen severočeské ODS a takzvaný ústecký kmotr Patrik Oulický. Na jeho krajské podpoře má být závislý ministr obrany Alexandr Vondra a ten zase podporuje premiéra.

Nečas s Kalouskem potápí vládu i své vlastní strany

Cílem Nečase a Kalouska by mohlo být zpacifikování příliš nezávislé policie, státního zastupitelství a také soudů. Premiér se také snaží udržet v předsednické pozici před nadcházejícím kongresem ODS. Ministr financí zas nechce, aby se vyšetřovaly klientelistické vazby na ministerstvu obrany.

Tím ale potápí vládu, jejíž existence je postavena na rozpočtové odpovědnosti a boji proti korupci.

Vedení ODS stejně jako TOP 09 se jednomyslně staví za Nečase a za Kalouska. Vyjadřují svým straníkům neutuchající podporu.

Kalousek teď údajně táhne TOP 09 dolů stejně jako to udělal Vít Bárta s Věcmi veřejnými. Pokud mu bude předseda strany Karel Schwarzenberg chování dál tolerovat, může se stát, že v příštích volbách TOP 09 vystřídá KDU-ČSL. První fiasko přitom může nastat už v podzimních krajských volbách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

18:07 Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

Pokud by se volby konaly nyní, ve Sněmovně by zasedlo sedm stran. Nově i Trikolóra Václava Klause ml…