Prima se nedopustila cenzury v případě pana Bradyho, soudí odborník z Hlídacího psa

8. 11. 2016 21:33

Oldřich Kužílek je poradcem pro otevřenost veřejné správy a ochranu soukromí. Býval divadelním režisérem, rozhlasovým moderátorem i českým a československým politikem za Občanské fórum. Z této pozice se vyjádřil k nedávné kauze kolem Show Jana Krause, kde byl hostem Jiří Brady. Skutečně jsme sledovali cenzuru v přímém přenosu, když Prima odvysílala pořad o den později, než měla?

Prima se nedopustila cenzury v případě pana Bradyho, soudí odborník z Hlídacího psa
Foto: Vít Hassan
Popisek: Jiří Brady na setkání na Staroměstském náměstí při příležitosti státního svátku

V časech, kdy se po televizi vyžaduje informační vyváženost, není úplně snadné televizi řídit. Přesvědčili se o tom i lidé, kteří mají na svědomí odložení Show Jana Krause s Jiřím Bradym. Původně měl pořad běžet na televizních obrazovkách jeden středeční večer. Jenže neběžel.

A hned se vyrojily spekulace, že televize pořad raději neodvysílala. Možná proto, aby si to nerozházela s Hradem, protože prezident Miloš Zeman nevyznamenal pana Jiřího Bradyho, který přežil holocaust a dodnes o hrůzách války přednáší dětem po celém světě. Pan Brady údajně měl dostat vyznamenání, ale protože se jeho synovec, ministr kultury Daniel Herman, sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou, neobdržel ho. FTV Prima si především na sociálních sítích vysloužila za odložení pořadu ostrou kritiku. Dopustila se ale televize cenzurního jednání, když pořad vysílala o den později?

„Proto si vcelku myslím (abych čtenáře nenapínal), že odložení pořadu o den nebylo až tak nutné. Na druhou stranu bych však nepojmenoval tento krok jako skutečnou cenzuru,“ píše Oldřich Kužílek v komentáři uveřejněném na serveru Hlídací pes.org. „Povinnost dodržet zásady objektivity a vyváženosti se týká zpravodajských a politicko-publicistických pořadů. I když předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání veřejně prohlásil, že takovým pořadem talk show Jana Krause není, mám o tom vážnou pochybnost. Jednotlivé díly pořadu sice častokrát takovou povahu nemají, ale nemalá část naopak ano. Hovoří se v nich o politice, vyjadřují se jednoznačně politické názory, diskutuje se o politických otázkách, byť často i v nadsázce a s humorem. Nejde však o nepolitickou zábavu. Speciálně díl s panem Bradym se zaměřil na výsostně politické téma – hanebnosti českého preyidenta,“ doplňuje Kužílek.

Celý komentář najdete zde.

Odborník také připomíná, že Nejvyšší správní soud již v minulosti konstatoval, že za publicisticko-zpravodajský pořad lze považovat takový, „jehož obsahem je kritika postupu klasického politického subjektu“. Show Jana Krause s panem Bradym splňuje tuto podmínku i proto, že na začátku pořadu vystoupilo několik osobností, které jasně vyjádřily kritický názor na prezidenta Zemana. Podle Kužílka to sice vzhledem k okolnostem bylo pochopitelné, ale to nic nemění na tom, že tento konkrétní díl Show Jana Krause měl rysy publicisticko-zpravodajského pořadu.

„Pokud tedy jde o politicko-publicistický typ pořadu, pak má provozovatel vysílání povinnost zajistit, aby kromě názorů skupiny, která se natáčení zúčastnila, zazněly, byť ne nutně ve stejném pořadu v přiměřené míře i názory odlišných či přímo opačných názorových skupin. Musí si tedy, alespoň rámcově, učinit jasno, kolik takových vyjádření již odvysílal, kolik jich v blízké době bude schopen získat a odvysílat, neřkuli zda to bude možné v rámci dalších dílů tohoto pořadu (což není pravděpodobné vzhledem k zaměření moderátora, ale i předpokládatelné neochotě příznivců Zemana),“ pokračuje v rozboru situace znalec problémů tohoto typu.

Důležité prý již dávno není, o čem a jak se píše, ale...

S cenzurou je to prý ještě o to složitější, že nemáme jasně definovanou odpověď na otázku, co přesně je cenzura. Listina základních práv a svobod praví, že cenzura je nepřípustná, ale je otázka, co už je ona nepřípustná cenzura.

„Důležité již dávno není, o čem a jak se píše a vysílá, ale o čem se mlčí, anebo k čemu se úmyslně doplní, třeba i pod vlajkou plurality, redundantní informace, které jsou schopné jednoznačná fakta rozmlžit a ponechat čtenáře či diváka ve zmatku a nejistotě, co se vlastně stalo, kdo je Losna a kdo Mažňák, a zda se to celé vůbec opravdu přihodilo,“ uzavírá Kužílek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Redaktor a kameraman ČT útočili na premiéra na výstavě, otrávení lidé jim nadávali. Svědectví, co se dělo po skončení kauzy Čapí hnízdo

19:39 Redaktor a kameraman ČT útočili na premiéra na výstavě, otrávení lidé jim nadávali. Svědectví, co se dělo po skončení kauzy Čapí hnízdo

Na výstavě Zahrada Čech, kam se premiér Babiš neohlášený zajal podívat minulý pátek, jej pronásledov…