Výdaje na zbrojení jsou podle Krejčího pořád na nesmyslně vysoké úrovni, a to prý především díly liberálně-kapitalistickým zemím. Stockholmský institut pro výzkum míru (SIPRI) spočítal, že výdaje ve vojenské oblasti dosáhly v roce 2014 1 776 miliard dolarů. Je sice pravda, že 84,5 miliardy z toho připadá na ruskou armádu, a je také pravda, že tyto výdaje vzrostly za posledních deset let o 97 %, ale to stále nemění nic na tom, že vojenské výdaje USA jsou stále mnohonásobně vyšší.
„Vojenské výdaje Ruské federace jsou podle SIPRI třetí největší na světě, a to 84,5 miliardy dolarů za uplynulý rok. Za posledních deset let vyrostly o 97 %. To znamená, že vojenské výdaje Ruska jsou přibližně 7,2x menší než obdobné výdaje USA. Sečteme-li vojenské výdaje Francie, Velké Británie a Německa, dostaneme se – i bez USA – na dvojnásobek vojenských výdajů Ruska,“ podotýká Krejčí. Jen samotné Spojené státy v loňském roce vydaly 610 miliard dolarů.
Kdo plánuje útok na Čínu nebo Írán, měl by se prý bát
Viděno v tomto světle lze volání členských zemí NATO po zvýšení výdajů na obranu označit za pouhou propagandu. Je sice pravda, že Rusko oznámilo dodávky zbrojního systému S-300 do Íránu v hodnotě 800 milionů dolarů, ale podle Krejčího je tento systém určen pouze k obraně, takže se ho může bát jen ten, kdo snad plánuje útok na Írán.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp