Prokurátor z New Yorku chce i po zvolení bojovat proti Trumpovi. A tak připravil pro Obamu návrh, který by mu pěkně zavařil už před nástupem

22.12.2016 20:17

Před několika týdny se hovořilo o tom, že do Spojených států ještě před nástupem Donalda Trumpa proudí tisíce migrantů z Blízkého východu. Nyní se objevil návrh na zrušení programu, v rámci kterého byli registrováni a dále monitorováni muslimští migranti mužského pohlaví.

Prokurátor z New Yorku chce i po zvolení bojovat proti Trumpovi. A tak připravil pro Obamu návrh, který by mu pěkně zavařil už před nástupem
Foto: donaldjtrump.com
Popisek: Donald Trump

Generální prokurátor státu New York Eric Schneiderman svůj návrh zaslal prezidentu Baracku Obamovi prostřednictvím veřejného dopisu. Argumentuje tím, že bezpečnostní registrační systém NSEERS, který vznikl v důsledku teroristického útoku 11. září 2001, stejně riziko dalších útoků nesnížil a pouze podkopal důvěru ve vymáhání práva a zasel strach v některých komunitách. „Nemůžeme navíc riskovat, aby měl Trump k dispozici nástroj k vytváření protiústavního náboženského registru.“

Jak popisuje CNN, program NSEERS byl vytvořen za vlády prezidenta George W. Bushe jako reakce na útok proti Světovému obchodnímu centru v New Yorku. Zahrnuje registraci, evidenci a monitoring držitelů víz z řad studentů, vědců a turistů mužského pohlaví, kterým je více než šestnáct let a pocházejí ze zemí s většinovou muslimskou populací. Zastánci programu tvrdí, že je třeba teroristy identifikovat a předcházet tak útokům. Kritici poukazují na uplatňování kolektivní viny.

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE.

„Program se zaměřuje na muže bez ohledu na to, jestli byli z něčeho obviněni,“ argumentuje Schneiderman s tím, že do roku 2011 se nepodařilo v rámci NSEERS odhalit a usvědčit ani jednoho teroristu. Mluvčí oddělení vnitřní bezpečnosti Neema Hakim souhlasí s newyorským prokurátorem a tvrdí, že program se příliš neosvědčil a v podstatě se vůbec nevyužívá. Obamova administrativa fungování NSEERS pozastavila. „Je třeba jej ale úplně zrušit. Jinak hrozí, že Trumpova administrativa zavede registr všech muslimů,“ obává se Schneiderman.

Podle informací CNN Trump skutečně uvažoval o vytvoření programu, který by v mnoha ohledech kopíroval NSEERS. „Probíhala by v něm registrace a sledování zahraničních návštěvníků z vysoce rizikových zemí. Neměl by se ale zaměřovat pouze na muslimy. Pokusili jsme se získat stanovisko Donalda Trumpa k dopisu Erica Schneidermana, ale na náš dotaz jsme žádnou odpověď od jeho spolupracovníků neobdrželi,“ píše CNN.

Schneiderman je dlouhodobě považován za velkého odpůrce a kritika Donalda Trumpa. „Jsem připraven i nadále bojovat proti Donaldu Trumpovi, jeho nebezpečným spolupracovníkům i jejich radikální agendě,“ uvedl před týdnem prokurátor na svém twitteru. Vzájemná animozita mezi oběma muži panuje již od roku 2013, kdy Trumpa newyorský prokurátor zažaloval kvůli údajným podvodům jeho univerzity. Trump nakonec minulý měsíc souhlasil se zaplacením 25 milionů dolarů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Letná: Vyfoť se se svým politikem. Byla tam celá opozice. A Drahoš pěl hymnu na VIDEO

22:04 Letná: Vyfoť se se svým politikem. Byla tam celá opozice. A Drahoš pěl hymnu na VIDEO

Na demonstraci Milionu chvilek na Letenské pláni se v sobotu znovu sešlo asi dvě stě tisíc lidí. Po …