Protikorupčník Janeček jásá a doufá, že Klaus bude za velezradu odsouzen

05.03.2013 9:57

Senát v pondělí rozhodl o podání ústavní žaloby na končícího prezidenta Václava Klause za velezradu. To velmi potěšilo nejen senátory, kteří návrh žaloby podepsali, ale také zakladatele Nadačního fondu proti korupci a hlavního iniciátora žaloby Karla Janečka. V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes prohlásil že věří, že soud rozhodne v neprospěch Klause.

Protikorupčník Janeček jásá a doufá, že Klaus bude za velezradu odsouzen
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protikorupčník Karel Janeček

"Je to super! Žalobu přijali a ještě s takovou převahou. To je nejlepší možný výsledek," neskrývá Janeček své nadšení. Ačkoli k prezidentu Klausovi prý nechová osobní nenávist, vidí ho dnes jako člověka, který spíše škodí.

Iniciativu spustil hlavně kvůli novoroční amnestii, která vyvolala ve společnosti vlnu emocí. "Kdyby propuštění zlodějů a korupčníků prošlo naší zemí bez povšimnutí, byl by to katastrofální precedent. Podlomilo by to důvěru občanů ve spravedlnost a právní stát. Je klíčové, že se proti tomu společnost postavila a přidali se i senátoři, kteří to označili za špatnost," vysvětlil svoji motivaci známý protikorupčník.

Amnestii by vypustil z ústavy

Podle něj je na seznamu propuštěných i skupina sedmnácti jmen, která dohromady ukradla miliardy korun a tvoří "struktury pro společnost nebezpečné".

Janeček doufá, že soud nakonec dopadne v jeho zájmu. "Výsledek mohu jen těžko předjímat, ale věřím spíše tomu, že to odsoudí jako velezradu. Bude záležet na tom, jak to bylo s podpisem pana premiéra Petra Nečase pod amnestií. Objevily se informace, které zpochybňují tento podpis, takže vůbec není jasné, kdy ji podepsal a zda je platná," uvádí a dodává, že by bylo žádoucí vypustit akt amnestie z ústavy. Smysl podle něj mají individuální milosti.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Advokát vybuchl: Smrt Horké. Hodit to na Landu či Pekovou? Chucpe! Nakazil ji její očkovaný „bezinfekční“ syn

18:15 Advokát vybuchl: Smrt Horké. Hodit to na Landu či Pekovou? Chucpe! Nakazil ji její očkovaný „bezinfekční“ syn

Vinit ze smrti zpěvačky skupiny Asonance Hany Horké (†57), která podlehla koronavirové nákaze poté, …