Putin si na Ukrajině jen bránil svoje. Není blázen, aby útočil jinde, soudí analýza západních profesorů

20.12.2014 17:08

Profesor University of Kansas Jacob W. Kipp a analytik dánského Institutu pro mezinárodní studia Roger McDermott si kladou otázku, zda je ruské počínání v ukrajinské krizi v něčem nové, nebo se jen opakují dříve známé scénáře. Dospívají k tomu, že Rusko se svým angažmá na Ukrajině snaží pouze chránit svou bezpečnost. Jejich úvahu uveřejnil server European Leadership Network.

Putin si na Ukrajině jen bránil svoje. Není blázen, aby útočil jinde, soudí analýza západních profesorů
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Ruský prezident Vladimir Putin

V únoru vypukla revoluce v Kyjevě a v březnu ruská vojska obsadila Krym, řada západních analytiků hovořila o tom, že prezident Ruské federace Vladimir Putin uplatnil tzv. hybridní válku, které se bude muset přizpůsobit i NATO, pokud bude chtít v nějaké příští krizi obstát. Dva odborníci ve zmíněném článku ale vykreslují situaci poněkud jinak. To, co se na Západě nazývá hybridní válkou, je odvislé podle Kippa a McDermotta od řady okolností, které si není možné objednat v dalších potenciálních střetech.

Ukrajinské okolnosti se jen těžko podaří zopakovat

„Mezi ně patří přítomnost základny Černomořské flotily na Krymu, ze které mohly vyrazit síly na celý poloostrov a zároveň mohly tvořit základ pro přísun dalších jednotek a techniky. Druhým faktorem byla vysoká připravenost  vojenských sil v jižním Rusku v souvislosti s konáním zimní olympiády v Soči. A konečně třetím faktorem bylo rusky mluvící a potenciálně přátelské místní obyvatelstvo," upozorňují autoři.

Celý text ZDE

Ruský prezident Vladimir Putin vyhodnotil ukrajinský Majdan jako bezpečnostní riziko pro Rusko, jako další barevnou revoluci financovanou Západem, na kterou je třeba reagovat. To, že Západ s tímto výkladem nesouhlasí, neodradilo Putina od zákroku, který vnímá jako obranu vlastní země. Správně si navíc vyhodnotil, že v Kyjevě vládne chaos a ukrajinské politické elity nezakročí, mimo jiné i proto, že ukrajinská armáda byla velmi slabá. Podle autorů není proto příliš pravděpodobné, že by ruský prezident odsouhlasil útok na nějakou další evropskou zemi, která navíc bude členem NATO. Nebude totiž možné počítat s příznivými okolnostmi, které Rusku napomohly na Ukrajině.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V troskách. Skandál se valí. Za covidová opatření hrozí velká pomsta

12:21 V troskách. Skandál se valí. Za covidová opatření hrozí velká pomsta

Ačkoliv někteří již zapomněli, Ministerstvo zdravotnictví bývalo kritizováno novináři, advokáty i ve…