Slovní bitva o vepřín v Letech u Písku, která se v Česku vedla přes dvacet let, ukazuje, že romský holocaust Češi, Moravané a Slezané vytěsnili z mysli. Kdyby to nebyla pravda, vepřín stojící na místě tábora, kde za druhé světové války trpělo mnoho Romů, by už dávno nestál.
„Důvodem je snad alibistická možnost výmluvy - zatímco do vyhlazení Židů byli zapojeni přímo či nepřímo téměř všichni (Němci byli strůjci, jimi podmaněné kolaborantské režimy vypravovaly vlaky, Spojenci nevěděli a nebombardovali ač mohli vědět a bombardovat, USA vrátily lodi s židovskými žadateli o azyl, Švýcarsko nedávalo všem víza a leckdy mlčky nevracelo zlato židovských obětí, atd.), případ vyhlazení českých Romů je taková malá domácí záležitost, u které jsme mohli omluvně zvednout ruce "to mi nic - to všechno oni!" A případ zamést pod koberec, stejně jako divoký odsun sudetských Němců, při kterém jich také pár tisíc zahynulo, zhasnout a zavřít dveře na zámek národního tabu. Když se o tom nebude mluvit, nehrozí riziko, že začnou vycházet na světlo podivné informace, jako třeba jak ochotně jsme nacistům Cikány udávali, pomáhali s jejich ostrahou v lágrech, nebo kolik Němek jsme při odsunu znásilnili, a jejich mužů zmučili či zabili,“ napsal Kučík na sociální síti Facebook.
Zatímco Němci se po válce vyrovnávali s tím, co po válce napáchali, u Čechů k tomuto vyrovnání nedošlo. A to je podle Kučíka důvod, proč občas hledíme na Romy jako na „podlidi“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp