Rozklad vládní rady pro menšiny. Členové si stěžují na Válkovou kvůli Urválkovi

11. 2. 2020 23:00

Další členové Rady vlády pro národnostní menšiny vyzvali poslankyni a vládní zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou (ANO) k rezignaci. Píší, že jsou znepokojeni novými skutečnostmi týkajícími se minulosti vládní zmocněnkyně a považují její setrvání v pozici místopředsedkyně rady za „nevhodné“. Podle nich by člověk na její pozici měl být „nezpochybnitelnou morální autoritou“. Informoval o tom server Info.cz, na který Válková v souvislosti s jejich článkem o její spolupráci s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem podala trestní oznámení.

Rozklad vládní rady pro menšiny. Členové si stěžují na Válkovou kvůli Urválkovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Helena Válková
reklama

Anketa

Šli byste se zbraní v ruce bojovat za naši zemi?

29%
27%
hlasovalo: 10119 lidí
Neshody v Radě pro národnostní menšiny a Radě pro lidská práva započala kauza odtajnění spolupráce poslankyně a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové (ANO) s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Z Rady vlády pro lidská práva poté odešli dva její členové a z Rady pro romskou menšinu tři lidé.

„Jsme znepokojeni novými skutečnostmi, týkajícími se minulosti paní Válkové, jež byly v posledních týdnech publikovány v médiích. Zejména vzhledem k postoji, jaký k nim paní Válková zaujala, považujeme její další setrvání na pozici místopředsedkyně naší rady za nevhodné,“ píší v prohlášení Georgi Bečev, Lenka Kopřivová, Eugenie Číhalová a Dariusz Brany, členové Rady vlády pro národnostní menšiny, a vyzývají Válkovou k rezignaci.

Podle nich by člověk na její pozici měl být „nezpochybnitelnou morální autoritou“. A obávají se, že poslankyně bude „energii, kterou by mohla věnovat agendě naší rady, vynakládat na svou obranu“.

Mezitím pokračuje spor Válkové se serverem Info.cz. Válková na server Info.cz podala trestní oznámení pro pomluvu kvůli článku o své někdejší spolupráci s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Poslankyně tvrdí, že se nepodílela na šikaně disidentů, jak se píše v článku. Žádá také omluvu od historika Petra Blažka, který je v článku citován. Vydavatel a šéfredaktor Info.cz Michal Půr i historik Blažek tvrdí, že si za informacemi v článku stojí.

Info.cz zveřejnilo 9. ledna materiál, podle něhož Válková sepsala koncem 70. let s Urválkem odborný článek obhajující takzvaný ochranný dohled, zneužívaný komunistickým režimem k šikaně disidentů. Urválek jako prokurátor mimo jiné poslal v roce 1950 v politickém procesu na smrt političku Miladu Horákovou. Válková se několik dní po zveřejnění zprávy Info.cz rozhodla nekandidovat na funkci ombudsmanky. Zdůvodnila to jen svým někdejším členstvím v komunistické straně, ne spoluprací s Urválkem. „Oznamovatelka se nikdy nepodílela na šikaně disidentů, a už vůbec ne s mužem, který poslal na smrt Horákovou,“ píše se v trestním oznámení Válkové.

Poslankyně v oznámení odmítá tvrzení historika Blažka, že musela vědět o zneužívání ochranného dohledu k šikaně odpůrců režimu. Blažek pro svá tvrzení neměl podle trestního oznámení žádný důkaz a Válková o zneužívání ochranného dohledu nevěděla. „Jak jsem avizovala, proti nepřípustným lžím a pomluvám se budu bránit soudní cestou,“ sdělila Deníku N Válková. Ochranný dohled umožňoval soudům přikázat odsouzeným pobyt jen v určitém obvodu, uvalit zákaz návštěvy určitých míst nebo znemožnit změnu zaměstnání.

Fotogalerie: - Válková zahájila výstavu o vězeňství

Ministryně spravedlnosti Helena Válková zahájila v...
Ministryně spravedlnosti Helena Válková zahájila v...
Výstava o historii českého vězeňství
Předseda Jazzové sekce Karel Srp
Přichází ministryně Helena Válková
Karel Srp obdárovává za Jazzovou sekci Helenu Válk...

„Za článkem, který se týkal profesorky Válkové, si stojíme a nevidíme v něm žádný problém,“ řekl Deníku N šéfredaktor Info.cz Půr. Blažek zopakoval, že Válková musela o šikaně disidentů prostřednictvím ochranného dohledu vědět. „Kdyby byla nezávislou advokátkou nebo pracovnicí na nějaké právnické fakultě, byl bych ochotný jí to věřit. Ona ale zpracovávala tematiku ochranného dohledu na základě statistik, které jí byly k dispozici. Jejich součástí měly být i tyto případy, proto bezpochyby musela vědět, k jakým trestným činům jsou tyto ochranné dohledy využívány,“ řekl Deníku N.

Ačkoli se Válková po zveřejnění článku Info.cz vzdala nominace na post ombudsmanky, odmítla odejít z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva. K odstoupení ji vyzývali představitelé sněmovní opozice i třeba člen rady vlády pro lidská práva Tomáš Němeček. Většina z 25 členů rady ale Válkovou 16. ledna ve funkci podpořila. Němeček a další člen rady, Hubert Smekal z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, poté z rady odstoupili. Vláda o možnosti odvolání Válkové jednala, ale nehlasovala.

Blažek v pondělí na Facebooku oznámil, že byl pozván policií k výslechu. Info.cz rovněž dostalo předžalobní výzvu, v níž Válková žádá omluvu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soutěž s Milionem chvilek? Bude dusno: Babiš, Xaver, Lipovská, Putin. Praha vzplane ,,bouřemi"

11:05 Soutěž s Milionem chvilek? Bude dusno: Babiš, Xaver, Lipovská, Putin. Praha vzplane ,,bouřemi"

Není to tak dlouho, co si Johana Hovorková z Fora24 stěžovala, že se při volbě Xavera Veselého a Han…