Rusko a Čína chtějí vyvážit „zhoubný globální vliv USA“. Padla dohoda

04.02.2022 16:54

Čínský prezident Si Ťin-pching dnes v rámci setkání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem na zahájení olympijských her v Pekingu oznámil uzavření strategického partnerství obou zemí, které má zahrnovat úzkou spolupráci v řadě odvětví včetně energetiky či technologií. Podle státníků je cílem dohody vyvážit „zhoubný globální vliv Spojených států“.

Rusko a Čína chtějí vyvážit „zhoubný globální vliv USA“. Padla dohoda
Foto: Xinhua
Popisek: Vladimir Putin, Si Ťin-pching

Anketa

Pokud byste byl(a) sportovcem, měl(a) byste morální problém jet na olympiádu v Číně?

6%
92%
hlasovalo: 24413 lidí
Rusko a Čína by měly být podle nové dohody více propojené, jako v období předchozích spojenectví z dob studené války. Přátelství mezi těmito zeměmi se prý meze nekladou. „Přátelství mezi oběma státy nemá žádná omezení, neexistují žádné ‚zakázané‘ oblasti spolupráce,“ nechali se slyšet Putin se Si Ťin-pchingem. Spolupráce se tak nemá vyhýbat ani vesmíru, změně klimatu, umělé inteligenci či otázkám spojeným s kontrolou internetu.

Agentura Reuters společně s analytikem Jonathanem Eyalem připomíná, že klíčová dohoda o spolupráci obou zemí se uzavírá ve chvíli, kdy Rusko je pod tlakem západních spojenců kvůli riziku vojenského napadení dalších území Ukrajiny, když již anektovalo poloostrov Krym a vojensky se aktivně angažuje i v separatistických oblastech na východě Ukrajiny. Čína zažívá diplomatický bojkot olympijských her v Pekingu ze strany Spojených států a některých dalších západních zemí.

Rusko oproti západnímu postoji Čínu podpořilo jak v otázce olympiády, tak v otázce Tchaj-wanu, k němuž prohlásilo, že je neoddělitelnou součástí Číny a odmítlo jakoukoli tamní nezávislost.

Čína na oplátku podporuje ruské požadavky k ukončení rozšiřování NATO a požadavek na bezpečnostní záruky ze strany Západu. Vadí ji také technologický pokrok Spojených států v rámci plánů týkajících se protiraketové obrany.

Vedle vojenských témat obsahuje rusko-čínská dohoda nové smlouvy o dodávkách plynu a ropy v hodnotě desítek miliard dolarů ze strany ruských státních energetických gigantů – Gazpromu a Rosněfťu. Rusko se tak nadále snaží posilovat svou nezávislost na příjmech ze Západu.

Kreml po schůzce uvedl, že prezidenti také jednali o potřebě rozšířit obchodování v národních měnách kvůli nepředvídatelnosti používání dolaru.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomio Okamura byl položen dotaz

Nemáte krátkou paměť?

Když se ohlédnete do naší minulosti, tak spousta lidí, včetně mužů raději emigrovala, než aby šla bojovat nebo se podřídili režimu. A myslím, že by se stejně zachovala řada lidí i teď a je to pochopitelné. Opravdu myslíte, že je to důvod k tomu ukončit podporu Ukrajině? A vy byste ty bojeschopné Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Českou školu překopou od základů. Genderové pexeso a dějepis na přeskáčku

20:00 Českou školu překopou od základů. Genderové pexeso a dějepis na přeskáčku

Do konce května probíhá veřejné projednávání nových školních osnov, které od loňského podzimu reform…