Server píše o posudcích, jež nahrávají obviněným radním v kauze Opencard

05.05.2013 8:58

Mohli pražští radní vyhlásit výběrové řízení týkající se karty Opencard? Kriminalisté jsou přesvědčeni, že ano, a pokud tak neučinili, porušili zákon. Obvinění radní však tvrdí, že mohli zakázku zadat bez otevřeného výběrového řízení. Server Česká pozice má k dispozici dokumenty, které nahrávají právě obviněným radním.

Server píše o posudcích, jež nahrávají obviněným radním v kauze Opencard
Foto: Hans Štembera
Popisek: Happening s názvem Používání Opencard je trestné. Přijďte se udat! Reakce na obvinění současné rady Prahy, nikoli té minulé s Pavlem Bémem

Jde o dva posudky, které si nechala vypracovat koalice ODS a ČSSD. Tato předcházela současné pražské vládní sestavě ODS a TOP 09. Politici velké koalice se v posudcích mohli dočíst, že podpora programového vybavení ke kartě Opencard je výlučným vlastnictvím firmy Haguess a může s ním nakládat jen ona. V obvinění současných pražských radních jde právě o smlouvu o programové vybavení.

Haguess žádný souhlas nevydal

„V případě zásahu zadavatele (město) či třetí osoby by se jednalo o porušení autorských práv dodavatele (Haguess),“ stojí v posudku znaleckého ústavu Apogeo Esteem z května 2011. Stojí přitom za pozornost, že koalice ODS a ČSSD se neodhodlala k uzavření nové smlouvy a tak dnes obvinění radní problém v podstatě zdědili. Tehdejší radní pro informatiku Karel Březina (ČSSD) odmítl serveru sdělit, proč smlouvy neuzavřeli.

Monopolní postavení firmy Haguess potvrdil i druhý posudek, tentokrát z pera Václava Jirovského, vedoucího Ústavu bezpečnostních technologií a inženýrství Fakulty dopravní na ČVUT. I tento expert v materiálu ze srpna 2011 konstatoval, že bez souhlasu společnosti Haguess nelze software náležející ke kartě Opencard upravovat.

Skutečností je, že firma Haguess žádný zásah do svých vlastnických práv nepřipustila, což serveru potvrdila i radní Eva Vorlíčková (TOP 09), která má kauzu Opencard v radě nyní na starosti. „Kdepak, firma Haguess nám nic takového neposkytla. Naopak mě upozornili, že zásah do jejich softwaru je nepřípustný. Na to upozorňovali i Karla Březinu a též dopravní podnik v dopisech, které během roku firma Haguess posílala,“ řekla Česképozici.cz obviněná radní.

Odbornými posudky argumentují i kriminalisté

Odborné posudky si však nechala vypracovat i policie. V materiálu ústavu Česká znalecká se dočteme, že kvůli uzavření smlouvy bez výběrového řízení vznikla Praze škoda nejméně 25 milionů korun. Společnost Risk Analysis Consultants kriminalistům posléze potvrdila, že nebylo nutné jednat pouze s firmou Haguess. Již teď je tedy zřejmé, že se mezi obviněnými pražskými radními a vyšetřovateli rozhořela posudková válka.

Na závěr se server pozastavuje nad jednáním představitelů pražské ČSSD. Ti dnes vyzývají pravicovou koalici k odstoupení, protože smlouva k softwaru nebyla transparentně vysoutěžena. Je to však tatáž ČSSD s místopředsedou Karlem Březinou, která na základě posudků z roku 2011 zjistila, že bez souhlasu firmy Haguess se neobejde.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO  Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

20:07 VIDEO Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

Známý český herec Zdeněk Svěrák tentokrát nevyjadřoval podporu politickým kandidátům, nyní po volbác…