Šestkrát vystřelili, šestkrát vedle. „Zázračný“ HIMARS zkoušeli i jinde

28.04.2023 9:10

Tak to se nepovedlo, řekli zřejmě po ukázkové palbě systému HIMARS, který ani jednou z šesti pokusů netrefil cíl, filipínský prezident a americká velvyslankyně, kteří se účastnili společného vojenského cvičení obou armád. Co se nepodařilo HIMARS, musela dokončit děla. Podle amerického mluvčího to ale není problém, protože cíl byl identifikován a informace o jeho zaměření předány dalším zbraním. Ty ho nakonec zničily.

Šestkrát vystřelili, šestkrát vedle. „Zázračný“ HIMARS zkoušeli i jinde
Foto: Twitter @MarkRid89403375
Popisek: Systémy HIMARS

Filipínský prezident Ferdinand Marcos jr. byl ve středu přímým účastníkem události, která se stala v rámci společného cvičení americké a filipínské armády. Společně s americkou velvyslankyní na Filipínách Mary Kay Calsonovou sledovali, jak jedna z nejznámějších zbraní americké armády minula svůj cíl – vyřazenou válečnou loď.

Cvičení probíhalo s ostrou palbou a prezident Marcos podle serveru Stripes.com pozoroval z věže, jak High Mobility Artillery Rocket System, neboli HIMARS, vystřelil šestkrát na korvetu filipínského námořnictva, která v tu chvíli byla skryta za obzorem Jihočínského moře.

Pak už jen společně s velvyslankyní Carlsonovou slyšeli od hlasatele, jak celou akci popisuje.

Dvě odpalovací zařízení HIMARS, která jsou ale navržená především pro boj na pevnině, pokaždé minula a vyřazenou loď musela potopit až záplava munice amerického a filipínského dělostřelectva a letadel.

„Pobřežní palba proti lodi byla výjimečně náročná,“ komentoval to podplukovník Nick Mannweiler, mluvčí námořní pěchoty Forces Pacific, který zároveň uvedl, že v tom, že HIMARS ani jednou netrefily cíl, nevidí žádný problém.

To glosoval s odkazem na to, že HIMARS nezasáhly cíl ani jednou i bývalý zahraniční zpravodaj v Evropě, Asii, Africe, na Blízkém východě, Bob Reid na svém twitteru, kde citoval právě mluvčího Mannweilera a jeho zmínku o výjimečně tvrdé palbě na cíl.

„Cvičení prověřilo schopnost vojáků identifikovat loď a předávat informace o zaměřování zbraním provozovaným USA a Filipínami,“ pokračoval ale armádní mluvčí Mannweiler s tím, že zároveň nastavilo podmínky pro plodnější spolupráci, jako je tato, do budoucna.

Popisovaný manévr byl součástí Balikatanu, každoročního společného cvičení, kterého se účastní více než 17 000 amerických a filipínských vojáků. Cvičení končí dnes a je vůbec největší z hlediska počtu vojáků. Současně také demonstruje posun prezidenta Marcose směrem ke Spojeným státům.

Dodejme, že uvedený systém HIMARS a jeho specifikace M142, je dodáván Spojenými státy také na Ukrajinu a kvůli tomu je některými jejími fanoušky až zbožšťován.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: MaA

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

premiér

Není to spíš naopak, že jedině pod tlakem dokáže premiér jednat? A když jste u tlaku, máte dojem, že Babiš a vaše vláda zvládla pod tlakem covidu jednat lépe? Vždyť jste svá rozhodnutí měnili jak aprílové počasí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

takže ukrajinci použijí HIMARS, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseZdeněk Kudrna , 28.04.2023 9:30:07
dopadne to na nějaké městečko na Ukrajině a oni obviní Rusko?

|  12 |  0

Další články z rubriky

Platil flundry, pak si je dal do daní. A je toho víc. Skandál pro Bidena

9:45 Platil flundry, pak si je dal do daní. A je toho víc. Skandál pro Bidena

Jaký je život a doba syna prezidenta Spojených států Huntera Bidena? Po třicítce plná alkoholu, drog…