Sobotkův kabinet bude řešit situaci v OKD. Vrátí se i k otcovské dovolené

11.05.2016 6:12

Ministři se na dnešním zasedání budou opět zabývat budoucností těžební společnost OKD. Úpadek společnosti na její vlastní žádost v pondělí vyhlásil soud, firma dluží přes 17 miliard korun. Vláda bude jednat o pomoci horníkům, kteří možná přijdou o práci, formou zvláštních příspěvků či o jejich zaměstnání při útlumu těžby. Zabývat se bude také novelu insolvenčního zákona, která řeší úpadek velkých hornických společností. Před zasedáním kabinetu se kvůli situaci v podniku sejde ve Strakově akademii vedení tripartity, tedy zástupců vlády, zaměstnavatelů a odborů.

Sobotkův kabinet bude řešit situaci v OKD. Vrátí se i k otcovské dovolené
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schůze vlády. Na programu byl mimo jiné fiskální výhled České republiky

Po týdnu se ministři vrátí ke sporu o změně zákona o nemocenském pojištění, která má zavést týdenní otcovskou dovolenou, rozšířit výplaty sirotčích důchodů a okruh lidí pobírajících ošetřovné při péči o příbuzné. S návrhem ministerstva práce a sociálních věcí nesouhlasí ministr financí Andrej Babiš (ANO), kvůli zvýšení nároků na státní pokladnu. Pokračovat bude na vládě debata o výdajových rámcích na příští léta, řada ministrů požaduje navýšit výrazněji výdaje rozpočtu. Například ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) požaduje peníze na desetiprocentní zvýšení platů zdravotníků.

Znovu se ministři vrátí také k návrhu nové podoby zdravotního pojištění cizinců z dílny ministerstva vnitra, podle kritiků by měli mít přístup k veřejnému pojištění, s čímž novela nepočítá. Ministerstvo dopravy představí plán na urychlení přípravy staveb, kterým neuznává Evropská unie staré hodnocení dopadu na životní prostředí (proces EIA).

Ministři proberou také změny v programu ovoce do škol, program státní podpory festivalů profesionálního umění a návrh ministerstva vnitra na zřízení mobilní jednotky služby cizinecké policie. Zřejmě negativně se kabinet vyjádří k několika legislativním návrhům opoziční KSČM. Na programu jednání je také analýza odmítající zavedení novinek v držení střelných zbraní, jak je navrhuje Evropská komise, návrh na rozdělení České pošty odštěpením závodu ICT služby a zpráva o extremismu v minulém roce 2015.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co dál? Babiš byl u Zemana, pak šel před kameru a...

20:00 Co dál? Babiš byl u Zemana, pak šel před kameru a...

Premiér Andrej Babiš (ANO) se po podvečerním jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech jal před…