Stačí mu jedno zasedání vlády, aby se vyhnul trestnímu stíhání... Na akci TOP 09 dorazili čtyři novináři a rozpovídali se o Babišovi

2. 11. 2017 17:20

REPORTÁŽ Beseda, kterou pořádal think tank politické strany TOP 09 TOPAZ ve spolupráci s Klubem na obranu demokracie, se konala první listopadovou středu v prostorách malostranského Michnova paláce. Ten je součástí Tyršova paláce, který nese jméno jednoho ze zakladatelů českého Sokola Miroslava Tyrše. Panelové diskuze se účastnila čtveřice novinářů: šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka, politický komentátor a literární kritik Bohumil Doležal, komentátorka týdeníku Echo a serveru Echo24 Lenka Zlámalová a Jindřich Šídlo, dlouholetý novinář Hospodářských novin, dnes působící na serveru Seznam.cz. Historický sál, kde se debata konala, praskal ve švech. Besedou se neslo opakovaně jediné jméno, Andrej Babiš – a nikoliv v pěkných konotacích.

Stačí mu jedno zasedání vlády, aby se vyhnul trestnímu stíhání... Na akci TOP 09 dorazili čtyři novináři a rozpovídali se o Babišovi
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka (vlevo) a Jindřich Šídlo ze Seznam.cz
reklama

Jméno Andreje Babiše coby mocné zaklínadlo zaznělo během besedy čtveřice novinářů na půdě Michnova paláce mnohokrát a to kvůli obavám z možného ohrožení demokracie a polistopadového ústavního pořádku. Podle přítomných panelistů by totiž Babiš v případě, že by se mu podařilo vládnout, mohl směřovat k ustavení jakéhosi hybridního autoritářského režimu, který panuje například v Polsku či Maďarsku. 

Srovnání s těmito zeměmi okomentovala hned úvodem analytička týdeníku Echo Lenka Zlámalová. Podle ní totiž úplně nesedí.„Těch souvislostí s těmito zeměmi je hrozně málo," uvedla Zlámalová. Kampaň byla nestandardní. Velkou roli sehrály agentury pro zjišťování veřejného mínění. Průzkumy ale zkreslovaly situaci. Nesledovaly totiž volební preference,“ pustila se novinářka do kreditu českých sociologických agentur. Podle ní totiž sice agentury vydávaly všelijaké předběžné průzkumy a odhady, například tedy průzkumy volebního potenciálu. V nich se podle Zlámalové dají získaná data všelijak zkreslovat. „Od září nevyšly žádné pořádné preference. Soukromé agentury byly jakoby vypnuté,“ upozornila Zlámalová na médii tak trochu opomíjenou situaci.  

Anketa

Kdybyste byli prezident, vyžadovali byste od Babiše 101 hlasů, jako chtěl Zeman kdysi po Němcové?

hlasovalo: 9314 lidí

A kdo na tom měl podle novinářky evidentní zájem, aby nové preference nevycházely? „Jsem přesvědčená o tom, že velký favorit voleb měl zájem na tom, aby volební preference zůstaly zakonzervované ve stavu, který zhruba odpovídal květnu,“ uvedla Zlámalová s jasným odkazem na hnutí ANO. „Bylo zřejmé, že preference ANO začaly padat,“ uvedla. To, proč agentury pro výzkum veřejného mínění nekonaly a nevydávaly preference, je podle ní námět na investigativní práci nezávislých novinářů. „ANO mělo zájem na tom, aby preference zůstaly zakonzervované,“ vysvětlila. „Panovala atmosféra, že vítěz voleb je jistý. Úlohu sehrála i média,“ doplnila Zlámalová s tím, že volba lidí mohla být právě touto atmosférou jasného vítěze ovlivněna.

Vidina trestně stíhaného premiéra...

„Míříme k tomu, že tu Babiš bude nějakou dobu vládnout,“ oznámila Zlámalová a upozornila na jednu vážnou věc. A sice, že podle ní by Andrej Babiš mohl vládnout výkonnou mocí státu i bez podpory Poslanecké sněmovny, tedy v případě, že by se mu podařilo sestavit menšinovou vládu, kterou by posvětil prezident. Koneckonců o tom, že by Miloš Zeman nechal menšinovou vládu vládnout i bez důvěry Poslanecké sněmovny, se v posledním týdnu v médiích již diskutovalo. Podle Jiřího Paroubka, se kterým ParlamentníListy přinesly v souvislosti s jeho blížícím se opětovným vstupem do řad ČSSD rozhovor, by to ale mohlo být pouze „dočasné“ řešení.

„Míříme do stádia, kdy tu budeme žít s trestně stíhaným premiérem,“ upozornila posluchače Zlámalová a rovněž zmínila, jak by se Babiš mohl trestnímu stíhání vyhnout. Podle Zlámalové by totiž mohl na jediném zasedání vlády provést výměnu na státním zastupitelství či rovnou ve strukturách tajných služeb. Jak novinářka naznačila, celé stíhání by se tak znenadání mohlo zastavit.

Tomuto scénáři, který je podle platných procedur proveditelný, následně ale oponoval Jindřich Šídlo ze Seznam.cz. Podle Šídla státní zástupci nabrali v posledních letech značné sebevědomí, jak bylo vidět v nedávných kauzách, a nemuseli by se nechat jen tak upozadit. Podle Šídla vítězstvím Andreje Babiše ve volbách skončila éra „první České republiky“. Tradiční strany si podle něj ale o volební výprask říkaly, protože se před deseti lety rozhodly „vydrancovat tehdejší ekonomickou prosperitu země“. „Žijeme ale v zemi, kde má Andrej Babiš stále ještě menšinu,“ ujišťoval Šídlo optimisticky a vyjádřil důvěru v demokratické brzdy České republiky v podání Senátu a poměrného volebního systému. „Babiš neprovede ústavní změny, nezruší Senát a nezavede většinový volební systém,“ ujišťoval.   

Do diskuze se následně vložil Jakub Patočka, šéfredaktor Deníku Referendum, člen u voleb propadlé ČSSD a autor knihy o podnikání Andreje Babiše Žlutý baron. Podle Patočky výsledek voleb svědčí o tom, že se v Česku nepodařilo obnovit demokratickou a svobodnou společnost. „Velká část společnosti se přestala cítit být tradičními stranami reprezentována. Lidé, kteří zvolili Miloše Zemana a Andreje Babiše, si podle Patočky neutváří svůj obraz o světě skrze média hlavního proudu. Babiš podle Patočky ale voliče podvedl. Byl totiž v podstatě součástí toho samého zkorumpovaného systému, který kritizoval, ač na straně korporátu. „Faltýnek byl kápem ČSSD v Prostějově,“ připomněl Patočka minulost Babišova blízkého spolupracovníka. Předzvěstí Babiše byly podle Patočky Věci veřejné. Ale to, že Vít Bárta oslavoval volební úspěch jen s majetkem v řádu milionů a s několika blondýnami na plakátech, muselo podle Patočky Babiše neskutečně vytáčet. Co bych dokázal já s těmi svými miliardami, musel si Andrej Babiš v té době podle Patočky říkat. Jak Patočka připomenul, na destrukci Věcí veřejných se významně podílela média, konkrétně Mladá Fronta Dnes. A Babiš si svůj úspěch pojistil, uvedl Patočka, když vydavatelství MAFRA koupil.

Anketa

Jak dlouho byste Andreji Babišovi dovolili vládnout bez důvěry sněmovny?

hlasovalo: 13062 lidí

„Česká republika se může stát největší akvizicí Agrofertu,“ varoval Patočka. Zároveň se před obecenstvem svěřil i se svými zážitky z psaní knihy Žlutý baron. „Žasli jsme, jak ohromný mají lidé z Babiše strach. Jak se bojí mluvit,“ uvedl Patočka s tím, že takový strach neviděl ani za normalizace, v době, kdy „pobíral rozum“. „A pokud Babiš ustaví většinu, budou se dít věci horší než v Maďarsku a Polsku. Budou se likvidovat média a existenčně i lidé. To všechno Babiš už dělal a používal,“ varoval novinář. „Musíme vysvětlit těm lidem, co ho volili, že je Andrej Babiš oklamal,“ dodal s tím, že se lidé musí edukovat a učit o tom, jak vypadá zastupitelská demokracie.

Patočka: Marek Prchal je černokněžník

„Lidé musí zažít ten babišismus naplno, poznat, jak je destruktivní,“ poznamenala v následné diskuzi Lenka Zlámalová. „Lidé nestudují hlavní média, nebo jim nerozumí. Jak ty děti máme učit?“ postěžovala si mladá učitelka v diskuzi s panelisty.. „Viděla jsem Babiše na Facebooku. Je mi z toho špatně,“ dodala pomyslnou tečku. Podle Jakuba Patočky zase Andrej Babiš vyhrál za pomocí „vylhaného“ ale „uvěřitelného“ příběhu o nekompetentní a zkorumpované politické třídě. Využil přitom svůj image podnikatele, co dá věci do pořádku. Patočka ale zmínil i význam role Babišova marketingového experta Marka Prchala, který je se svým umem podle Patočky „černokněžník“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jonáš Kříž
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

21:02 Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

Moderátor Václav Moravec se zřejmě dopustil fámy, když informoval o slavné vyšehradské schůzce. Celá…