Státní zástupce bude asi žádat o zbavení imunity v případu Půty

23.10.2017 21:41

Státní zástupce Radim Kadlček považuje za vysoce pravděpodobné, že požádá o zbavení imunity hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (STAN), který se díky preferenčním hlasům dostal z posledního místa kandidátky do Sněmovny za Liberecký kraj. Půta je stíhán kvůli korupci, ČTK řekl, že se ovšem chce dál věnovat práci hejtmana, a proto do poslanecké lavice neusedne a imunitou se zaštiťovat nebude.

Státní zástupce bude asi žádat o zbavení imunity v případu Půty
Foto: martinputa.cz
Popisek: Martin Půta, starosta Hrádku nad Nisou

Prvním náhradníkem za Půtu je Petr Pávek známý mimo jiné tím, že v roce 2003 jako starosta Jindřichovic pod Smrkem zakázal vyhláškou státním úředníkům vstup na pozemky obce. Do politiky se vrací po 12 letech, nyní je ředitelem Domova důchodců v Jindřichovicích.

Půta byl v listopadu 2014 obviněn z přijetí statisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s rekonstrukcí kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. Projekt za 65 milionů korun měl získat evropskou dotaci z ROP Severovýchod. Žádné evropské peníze ale na projekt vyplaceny nebyly. Od začátku byl projekt veden jako rizikový, a peníze tak měl získat až po jeho skončení a celkové kontrole. Policie v kauze spojené s Půtou už ukončila vyšetřování, případ je ve fázi přípravy obžaloby.

"Budu zvažovat další procesní postup. S vysokou pravděpodobností se dá očekávat žádost o vydání poslance (Půty) k trestnímu stíhání, ale nerad bych svůj procesní postup dále komentoval," řekl dnes ČTK Kadlček. "Vyčkejme definitivního vyhlášení voleb ve sbírce zákonů," dodal.

Půta se za imunitu skrývat nechce. "Budu chtít sám, aby mě poslanci vydali. Toto jsou případy, na něž by se imunita vztahovat neměla," řekl dnes ČTK. Policie v jeho případu navrhla kromě něj obžalovat dalších 12 lidí a čtyři firmy. Hejtmana viní z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby, za což mu hrozí pět až deset let vězení.

Půta od začátku obvinění odmítá a neúspěšně proti němu podal stížnost. "Ani v případě projektu rekonstrukce kostela, ani v případě žádného jiného projektu jsem nepřijal žádný úplatek, ani žádné jiné zvýhodnění," uvedl po svém obvinění. Jediné, co připustil jako chybu, bylo, že se kromě kanceláře na hejtmanství setkával s některými obviněnými na benzince.

Poslance nelze trestně stíhat bez souhlasu Sněmovny po dobu mandátu. Půta dnes ČTK potvrdil, že se mandátu vzdá, hledá jen vhodnou formu. "Jak to vyřeším technicky, to v tuhle chvíli ještě nevím, ale protože pan prezident chce první schůzi svolat až za 30 dnů, tak určitě bude prostor si to dobře rozmyslet a technicky to udělat co možná nejlépe pro všechny," řekl Půta.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dah

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…