Styďte se, že nechcete migranty? Cyril Höschl říká: Ne, ne. A cituje výzkum

26.09.2017 11:30

Psychiatr Cyril Höschl se v pořadu na Českém rozhlase Dvojka rozhovořil o výzkumu vědců, který popsal, co se děje v mozku a jaká centra se zapojují, vidí-li člověk uprchlíka na přeplněném člunu ve Středozemním moři.

Styďte se, že nechcete migranty? Cyril Höschl říká: Ne, ne. A cituje výzkum
Foto: repro youtube.com, tan
Popisek: Prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc.

Výzkum prováděli vědci pod vedením Jiřího Horáčka a Ladislava Kesnera z Národního ústavu duševního zdraví. Tým zkoumal prostřednictvím dotazníků dva extrémní postoje lidí – zjednodušeně řečeno „vítače“ a „odmítače“, uvádí Rozhlas.cz. 

Podle Höschla je design experimentu sice poměrně složitý, výsledek je však docela jednoduchý a poměrně překvapivý. „Zaprvé nejde o xenofobii. Ti lidé, kteří uprchlíky odmítají, z nich nemají strach. Emoční centra nejsou aktivována. Jsou aktivovány čistě rozumové oblasti. To je čistá úvaha lidí, kteří je nechtějí. Na pozadí není strach, ale názor. A názor není emoce,“ zmínil Höschl. Názor si podle něj může udělat i počítač.

„Není za tím zkrátka emoce vyjadřovaná tím slovním základem fobia, což je strach,“ podotkl Höschl. Strach v pravém smyslu za tím tedy nestojí, ti lidé je tu jen zkrátka nechějí, dodal Höschl.

Původní text ZDE

Zároveň podotkl, že na základě výsledků studie se ukázalo, že odmítači jsou lidé orientovaní spíše pravicově. „A povahově jsou to lidé se zvýšenou svědomitostí. Jsou i pečlivější a víc hnidopišští než ti vítači,“ sdělil psychiatr s tím, že vítači jsou víc velkorysí, méně svědomití a volnější v zásadách. 

„Nerad bych to rozvíjel dál, abychom se nedostali do nějakých paradoxů,“ dodal Höschl s tím, že výsledky brzy budou publikovány. „Studie probíhala komplexně – názory se měřily postojovým dotazníkem. Osobnostní rysy se řeší zase osobnostními dotazníky a to nejzajímavější, zda se vám aktivují emoční centra, dělali v magnetickonukleární rezonanci,“ seznámil Höschl s postupem vědců.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejnoprávní redaktor rozpálil fanoušky Ester Ledecké do běla. A pokračuje v kritice i po jejím olympijském zlatu

18:11 Veřejnoprávní redaktor rozpálil fanoušky Ester Ledecké do běla. A pokračuje v kritice i po jejím olympijském zlatu

Redaktora z ČRo Miroslava Bureše stále rozčiluje to, že česká reprezentantka ve snowboardu a v alpsk…