Summit o Ukrajině ve Švýcarsku. Cyril Svoboda řekl Kolářovi, co si o něm myslí

15.06.2024 10:23 | Monitoring

Tento víkend se ve Švýcarsku koná dvoudenní tzv. mírový summit zaměřený na hledání cest k ukončení války na Ukrajině. Budou tam chybět klíčoví hráči – ruský prezident Vladimir Putin, prezident USA Joe Biden a delegace z Číny, Saúdské Arábie a Brazílie. Podle europoslance Ondřeje Koláře (TOP 09) nejde o mírovou konferenci, ale spíše o „bojovou poradu“, kde se nebudou přijímat zásadní mírové dohody. Bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) sdílí skeptický názor a tvrdí, že tato konference nemá zásadní význam, protože pouze sjednocuje země již podporující Ukrajinu.

Summit o Ukrajině ve Švýcarsku. Cyril Svoboda řekl Kolářovi, co si o něm myslí
Foto: Screen FB Volodymyra Zelenského
Popisek: Volodymyr Zelenskyj promlouvá ke světu

Delegáti z 80 zemí se tento víkend účastní dvoudenní „mírové konference“ v letovisku Bürgenstock ve středním Švýcarsku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se bude snažit apelovat na ty státy, které byly k osudu jeho země více než dva roky po ruské invazi v plném rozsahu lhostejné.

Ruský prezident Vladimir Putin na summit nebyl přizván a Kreml dle The Financial Times oznámil, že by pozvání stejně nepřijal. Čína, Saúdská Arábie a Brazílie odmítly účast z důvodu nepřítomnosti ruského prezidenta. Účastnit se nebude ani prezident USA Joe Biden.

Akce pořádaná Švýcarskem nenavrhuje ukončit válku během jediného víkendu. Místo toho je konference navržena tak, aby položila základy pro vícestupňové mezinárodní úsilí o ukončení konfliktu, píše deník Swissinfo. „Hlavním cílem summitu je inspirovat budoucí mírový proces,“ uvedla švýcarská vláda. „Švýcarsko má příležitost ukázat, že může hrát roli v mezinárodní mediaci,“ cituje server Swisinfo.ch bývalého vyjednavače Švýcarska Michaela Ambühla. „Naše diplomacie by mohla světu ukázat, že Švýcarsko chce v tomto procesu i nadále hrát konstruktivní roli.“

Vedle této příležitosti existuje riziko, že konference nemusí dosáhnout ničeho konkrétního. Švýcarský ministr zahraničí Ignazio Cassis přirovnal úkol, který je před námi, jako „výstup na horu“. „Není nic nejistějšího než summit o míru, zvláště když zúčastněné strany jsou stále vojensky aktivní,“ řekl v pondělí na tiskové konferenci. Švýcarsko se rozhodlo rozdělit agendu summitu na dílčí body. Rozhovory se budou zabývat konkrétními globálními obavami z ohrožení jaderných elektráren v konfliktní zóně, udržení ukrajinského vývozu obilí do světa a humanitárními ztrátami způsobenými boji. Tato témata byla vybrána, protože již byla nezávisle vznesena v několika zemích, vysvětlil švýcarský ministr Cassis. „Pokud dokážeme najít řešení (k těmto bodům), tento malý krok nám dodá sebevědomí, abychom udělali druhý krok,“ řekl.

Podle nově zvoleného europoslance Ondřeje Koláře (TOP 09) se však nejedná o mírovou konferenci, nýbrž o „bojovou poradu“. „Volodymyr Zelenskyj sám klade důraz na to, aby se jednalo například o potravinové bezpečnosti, o tom, jak budou zajištěny námořní koridory v Černém moři a podobné věci. Tím se snaží naklonit si státy globálního jihu,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima News. Upozornil, že absence Ruska, Číny a prezidenta USA naznačuje, že konference nepřinese významné mírové dohody. „To, že tam nebudou Čína a Rusko, ukazuje, že to opravdu není konference, která dojedná mír,“ řekl Kolář.

„Státníci odtamtud neodjedou s papírem, na kterém bude znepřátelenými stranami podepsáno, že uzavírají mír a že dál spolu bojovat nebudou. ... Možná se budou bavit i o tom, co předložila Čína, a určitě bude dobré, když to budou tlačit dalšími kroky k tomu, aby se jednou Ukrajina a Rusko potkaly u stolu. Ale pakliže bude Rusko dál vyhrožovat, provádět vojenské operace a klást si ultimáta, tak ta cesta bude velmi kostrbatá,“ sdělil Ondřej Kolář.

Druhým hostem pořadu byl bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Ani dle jeho názoru se nejedná o mírovou konferencí. Pokud by se konference neuskutečnila, nestalo by se nic zásadního, protože schůzka pouze sjednocuje země podporující Ukrajinu v jejich postojích. „Konstatuji, že mír uzavírají nepřátelé. To znamená, že konference není mírová, ale je to konference zainteresovaných, kteří podporují Ukrajinu. Budou ladit svůj postoj,“ řekl Svoboda. „Já jsem skeptik, podle mě ta konference, kdyby se neodehrála, tak se nic nestane.“

Svoboda také komentoval ruské požadavky. Prezident Putin nedávno jako podmínku pro jednání s Ukrajinou uvedl stažení ukrajinských vojáků z východu a jihu Ukrajiny. Podle Svobody tyto požadavky ukazují ruskou představu o míru jako neutralizaci Ukrajiny, což je něco jiného než neutrální postavení. Podle něho je důležité, aby bylo jasně dáno najevo, že mír zahrnuje nejen absenci bojů, ale také svobodu, právní stát a důvěru ve státní instituce.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Alena Kratochvílová

Kdo seje vítr, sklidí bouři

Vážená paní Pekarová, nemyslíte, že "nešťastná vyjádření" používá soustavně pětikoaliční vláda vůči svým občanům, kteří mají výhrady ke způsobu jejího vládnutí a nazývá je dezoláty a proruskými živly? Je to skutečně slušné a s respektem k odlišným názorům? Zdravím a doufám v odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ta válka se zastavit dá, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseKocum , 15.06.2024 11:02:03
Nejde ale vrátit svět na začátek konfliktu. Většina světa se od krvelačných Spojených států odvrací. Utvořily koalici svobodných států BRICS, která neuznává nadvládu a peskování Západu. Západ se dokonale zdiskreditoval. To už vrátit nejde. Svět se přeskupil v odporu proti americké hegemonii. Západ se bude smažit ve vlastní šťávě.

|  12 |  0

Další články z rubriky

Obama „srazil“ Harrisovou. Co se dělo pár hodin před koncem Bidena? Zveřejněno

19:08 Obama „srazil“ Harrisovou. Co se dělo pár hodin před koncem Bidena? Zveřejněno

V neděli oznámil prezident USA Joe Biden, že nebude obhajovat prezidentský post a místo sebe do Ovál…