Svobodní: Nenechme si nalhávat, že zákaz spalovacích motorů nelze zvrátit

10.03.2025 12:51 | Monitoring

Evropská komise potvrdila zákaz prodeje nových spalovacích motorů od roku 2035. Vládní politici v Česku i jinde v EU se tváří, že jde o nezvratné rozhodnutí. Podle Svobodných je to ale lež – pokud bude vůle, Green Deal i jeho destruktivní regulace lze zrušit. Předseda strany Libor Vondráček varuje, že přijetí tohoto zákazu bez odporu bude znamenat fatální ekonomické dopady, dražší život a větší závislost na Číně.

Svobodní: Nenechme si nalhávat, že zákaz spalovacích motorů nelze zvrátit
Foto: Archiv L. Vondráčka
Popisek: Libor Vondráček

„Nenechme si nalhávat, že mezinárodní závazky, které jsme dříve podpořili, není možné zrušit! Evropská komise může prohlašovat cokoliv za definitivní, ale je jen na nás, jestli se s tím smíříme,“ zdůrazňuje Vondráček.

Podle něj se EU žene do slepé uličky a ignoruje realitu. Zatímco Čína ovládá 70 % světové produkce lithia, 80 % kobaltu a 90 % grafitu, Evropská unie si naivně myslí, že si zajistí energetickou nezávislost přechodem na elektromobily. Výsledek? Místo závislosti na ruském plynu se Evropa dostane do područí Pekingu.

„EU si hraje na ekologického zachránce, ale nemá ani infrastrukturu, ani technologie, které by umožnily masový přechod na elektromobily. Green Deal znamená dražší domácnosti, ztrátu pracovních míst a větší ekonomickou závislost na Číně,“ varuje Vondráček.

Podle Svobodných se čeští politici schovávají za argument „už s tím nic neuděláme“, aby nemuseli bojovat za české zájmy. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) sice tvrdí, že chce zákaz spalovacích motorů zrušit, ale když došlo na hlasování, vládní poslanci odmítli přijmout závazek, že budoucí vláda bude o zrušení zákazu skutečně usilovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Michael Canov byl položen dotaz

Soudy

Jak je možné, že když se na soud obrátí prezident je rozhodnuto za 2dny! a v případě obyčejných smrtelníků jako my by soudy za dva dny nerozhodly absolutně o ničem, zřejmě by ani soudci neotevřeli spis a naopak se vlečou i roky? To mi nepřijde vůbec spravedlivé. Jak se říká, když nejde o život o nic...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tajemný Zeman: Přečtěte si pravdu o „jednom řediteli tajné služby“

11:25 Tajemný Zeman: Přečtěte si pravdu o „jednom řediteli tajné služby“

Bývalý prezident Miloš Zeman s nakladatelstvím Olympia připravil reedici knihy Jak jsem se (ne)mýlil…