Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

15.06.2024 21:49 | Zprávy

Kolem 100 zemí a organizací se účastní dvoudenní konference ve Švýcarsku, která má nalézt cestu k míru mezi Ukrajinou a Ruskem. Jednání, kterých se nezúčastní Rusko ani Čína, však k míru přímo nepovedou ani dle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a půjde spíše o určení, jak spravedlivého míru v budoucnu dosáhnout. O skutečném ukončení války se pak dle Zelenského má jednat až na příští akci. Americký prezident Joe Biden ukrajinského lídra dle BBC „rozrušil“ již před začátkem summitu.

Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo
Foto: Screen FB Volodymyra Zelenského
Popisek: Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se na konferenci v letovisku Bürgenstocku nedaleko švýcarského Lucernu chce pokusit nalézt podporu pro desetibodový mírový plán, který poprvé představil koncem roku 2022 a britská BBC píše, že Švýcaři zároveň doufají, že by na ukrajinském summitu mohly vzniknout první předběžné náčrty mírového procesu.

Přestože se setkání nezúčastní Rusko ani Čína, BBC poznamenává, že pro Ukrajinu je pozitivní už samotný fakt, že se toto setkání v resortu nad Lucernským jezerem vůbec koná. „Věřím, že na summitu budeme svědky toho, jak se zde tvoří dějiny. Kéž by byl co nejdříve nastolen spravedlivý mír,“ řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při zahájení akce.

Dle Zelenského se tímto setkáním „podařilo vrátit světu myšlenku, že společným úsilím lze zastavit válku a nastolit spravedlivý mír“.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radek Kotas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Pro západ je největší neúspěch stanovisko Číny , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseIjonT , 16.06.2024 10:44:32
Protože je to jasná demonstrace celému světu, že západ už nemá sílu poroučet. Navíc ČLR je ruský spojenec a kdyby ČLR západu ustoupila měl by západ naději na pro něj přijatelný kompromis. Takto je viditelná prohra západu a další neúspěch Ukrajiny.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Biden ze hry: Asi je hotovo, Trump si může mnout ruce, soudí profesor

23:24 Biden ze hry: Asi je hotovo, Trump si může mnout ruce, soudí profesor

Konec snahy prezidenta USA Joea Bidena o své znovuzvolení přivítalo mnoho vlivných tváří Demokratick…