Táááák, to jsme mu to zrušili. Pětikoalice se raduje, že zařízla Zemanův projekt

08.02.2023 22:25 | Ze sítí

„Mrtvý megalomanský projekt.“ Kabinet Petra Fialy ve středu zrušil územní ochranu pro vodní koridor Dunaj–Odra–Labe, který dlouhodobě prosazoval dosluhující prezident Miloš Zeman, a sociální síť zaplavila vlna radosti vládních stran a jejích zástupců. Projekt označují za „ekonomický nesmysl a riziko pro krajinu“.

Táááák, to jsme mu to zrušili. Pětikoalice se raduje, že zařízla Zemanův projekt
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman

Rozloučení, které vláda přichystala prezidentu Miloši Zemanovi v podobě zrušení jeho snu o zrealizování projektu kanálu Dunaj–Ondra–Labe, jej zřejmě nepotěší. Zeman projekt představoval jako spolehlivé a levné napojení na moře. Propojení chybí hlavně průmyslovým firmám, které na rozdíl od konkurence nemohou své výrobky dostat do světa po vodě. Vodní koridor byl zakotven ve vodocestném zákonu z roku 1901. Jeho velkým zastáncem byl i Tomáš Baťa se svým bratrem. Na průplav se ale jen stěží nacházely peníze.

Ke zrušení kanálu se vládní koalice zavázala v programovém prohlášení. Na Twitteru se tak vládní strany pochlubily, že tento svůj slib dotáhly do zdárného konce.

V tiskové zprávě a posléze na sociální síti Twitteru o definitivním konci projektu informovali vládní Piráti. „Zemanův kanál Dunaj–Odra–Labe nebude! Tento megalomanský projekt se potýkal s hojnou kritikou odborníků a starostů, přesto se ho Babišova vláda snažila protlačit. Je to hazard s krajinou a rozhazování veřejných peněz, proto uvolníme územní rezervy, a projekt se tak stane minulostí,“ zdůvodnila rozhodnutí Pirátská strana.

„Rušíme zbytečný projekt kanálu Dunaj–Odra–Labe,“ oznámilo následně na sociální síti hnutí STAN.

A komentář připojila i koalice SPOLU: „Megalomanský projekt kanál Dunaj–Odra–Labe je ekonomický nesmysl a je rizikový pro krajinu. Proto jsme ho zrušili! Splnili jsme tak i jednu z priorit našeho programového prohlášení!“ uvedla.

Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík si zaříznutí Zemanova velkého plánu doslova vychutnal a prezidentovi se vysmál následujícími slovy: „Je hezké, že po prezidentovi, který mluvil jako kanál a choval se jako kanál, nezbude ani kanál. Dobrý krok vlády,“ vyjádřil se k osudu vodního koridoru Dunaj–Odra–Labe.

O své nadšení se podělil i šéf lidovců Marian Jurečka: „Jsem rád, že tento nesmyslný a megalomanský projekt posíláme jednou pro vždy do propadliště dějin. Že odblokujeme nesmyslné územní rezervy,“ uvedl s tím, že budoucnost nákladní tranzitní dopravy se rozvíjí především v železniční síti.

Ministr dopravy Martin Kupka také zmínil, že existují lepší způsoby transportu. „Kanál DOL díky nám skončil v propadlišti dějin. Dnes jsme na vládě udělali další krok, zrušili jsme územní rezervu, která pro možnou stavbu kanálu blokovala území. Obce a města na trase se tak mohou rozvíjet. K naplnění našich dopravních priorit použijeme lepší nástroje,“ dodal.

Podle bývalého eurokomisaře Pavla Teličky byl kanál Dunaj–Odra– Labe od samého počátku utopie: „Tak prý Zemanův kanál Dunaj–Odra–Labe je mrtvý. Byl mrtvý od první zmínky. Nikdy by se nestal součástí transevropských dopravních sítí, proto by na něj ani nikdy nebyly finance EU. Komerční by dal jen blázen. A že stát by na to nikdy neměl, nemusím dodávat,“ napsal na svém twitteru.

A zaradovali se i někteří novináři a političtí komentátoři.

„Kanál odešel se Zemanem a Zeman do kanálu,“ napsal komentátor Alexandr Mitrofanov.

„Kanál Dunaj–Odra–Labe: konec. Taková blbost od začátku a kolik s tím bylo blbnutí,“ přidal se novinář Jindřich Šídlo.

Středeční rozhodnutí vlády se netýká možných úprav toku Labe v úseku od Pardubic po státní hranici Česká republika/Německo a toku Vltavy v úseku Mělník–Praha–České Budějovice.

Podle studie proveditelnosti zpracované předchozím kabinetem Andreje Babiše (ANO) měl projekt vyjít téměř na 586 miliard korun.

Podle zastánců by projekt přinesl ekonomické možnosti, zároveň by pomohl skomírající lodní dopravě v Česku a umožnil lepší hospodaření s vodou. Ekologové naopak namítali, že koridor by zničil zbytky relativně přirozených ekosystémů střední Evropy a měl by výrazný negativní dopad na krajinu a vodní režim v zemi.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman vidí naději. Ale nejdřív musí přijít katastrofa

14:00 Ivan Hoffman vidí naději. Ale nejdřív musí přijít katastrofa

POHLED IVANA HOFFMANA Tentokrát se Ivan Hoffman zamýšlí nad optimismem. Nikoliv tím povinným a dikto…