V pondělních Událostech, komentářích České televize proběhla velmi zásadní debata na téma financování vysokého školství, respektive školství jako takového, jejíž účastníky byli poslanec Karel Rais z hnutí ANO, člen rozpočtového výboru PS, a předseda Českomoravského odborového svazu školství František Dobšík. „Potíž je v tom, že pan Dobšík, jak sám několikrát zdůraznil, se problematikou vysokých škol v podstatě nezabývá a je velmi kompetentní mluvit pouze o školství nižším a všech odborových věcech, které se týkají školství nižšího než vysokého. To byl první podpásový krok České televize, protože proti panu Raisovi neposadili partnera, který by byl schopen s ním kompetentně mluvit o vysokém školství. To není chyba pana Dobšíka, to je jednoznačně chyba České televize, a ta se z toho nemůže vůbec vylhat,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Tato chyba ČT byla v průběhu debaty naprosto zjevná. „Protože pan Rais nás obšťastnil větou, která zněla ve smyslu, že přece všechny školy nemohou dostávat stejné peníze, neboť máme nějakou první, druhou nebo třetí ligu vysokých škol. A to, aniž by uvedl, podle jakého konkrétního zákona, předpisu nebo kritéria rozděluje ty první, druhé a třetí ligy. Dlouhá léta jsme tu svědky – v prostředí vysokých škol se pohybuji, tak to sleduji docela zblízka – snahy o likvidaci soukromého vysokého školství. Ta snaha směřovala nejvíce od paní profesorky Dvořákové, která k tomu zřejmě měla nějaké důvody. Je pravdou, že kolem roku 2000 se se soukromými školami roztrhl pytel a v té době došlo k řadě ne zcela žádoucích jevů, neboť soukromá vysoká škola musí mít garanty oborů, předmětů, čili pravidly dané počty profesorů, docentů a vykázanou odbornou, publikační či konferenční činnost,“ připomíná mediální analytik.
Objektivní kritérium pro kategorizací vysokých škol poslanec neuvedl
Proto se tehdy objevil institut tzv. létajících profesorů, kdy se jeden profesor ocitl jako garant nebo tzv. čárkový profesor na pěti i šesti soukromých vysokých školách. „To je naprosto nemožné. Nejen proto, že nemohl odpracovat čtyři a půl úvazku, ale hlavně bylo zjevné, že to je čistý formalismus a že jde opravdu jen o to vyhovět liteře zákona. Proto byla pravidla v průběhu času měněna. Ale nikoli ve prospěch soukromých vysokých škol, nýbrž v jejich neprospěch. Národní akreditační úřad pro vysoké školství, který své plné fungování teprve chystá, nahradil Akreditační komisi paní Dvořákové a já věřím, že bude stonásobně lepší a že se bude chovat racionálněji. Mluvím o tom proto, že poslanec Rais kategorizací na první, druhé a třetí ligy vysokých škol vypustil velmi nebezpečného džina. Protože akreditační úřad může dojít k závěru, že politickým požadavkem je kategorizovat vysoké školy a nějak je kastovat na více a méně hodnotné,“ vysvětluje Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník