Těch uprchlíků je tak málo, že to zvládneme, řekl Libor Rouček. A Alexandr Vondra šťouchl do Merkelové

30.08.2018 7:32

Nad tématem migrační krize se v pořadu Události, komentáře České televize sešli bývalý ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) a bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček (ČSSD).

Těch uprchlíků je tak málo, že to zvládneme, řekl Libor Rouček. A Alexandr Vondra šťouchl do Merkelové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Vondra se úvodem relace vyjádřil k tomu, proč je podle něj nyní migrace žhavé téma, i když v současné době přichází uprchlíků méně než v době, kdy celá krize vrcholila. 

„Ty počty lidí, kteří dneska směřují do Itálie, jsou nižší, než co si pamatujeme tou balkánskou cestou před dvěma, třemi lety, ale ten problém podle mého soudu je v tom, že Evropská unie zatím nenašla účinný recept, jak chránit svou vnější hranici,“ sdělil Vondra. Mnohé země podle jeho slov mění politiku k větší restriktivnosti. 

Fotogalerie: - Výročí protifašistické demonstrace

Osmdesátileté výročí velké protifašistické demonst...
Osmdesátileté výročí velké protifašistické demonst...
Osmdesátileté výročí velké protifašistické demonst...
Osmdesátileté výročí velké protifašistické demonst...
Osmdesátileté výročí velké protifašistické demonst...
Osmdesátileté výročí velké protifašistické demonst...

Anketa

Vadí vám Zemanovy výroky, kterými žertuje o zabíjení novinářů?

11%
89%
hlasovalo: 13678 lidí

Celý pořad najdete ZDE.

Podle jeho názoru i Němci začnou svou politiku měnit blíže k středoevropskému nebo i k italskému stanovisku. „Koneckonců každý týden vidíme, že Německo tu situaci příliš nezvládá, i když německá kancléřka celkem sebevědomě před těmi třemi lety prohlásila, že to zvládne,“ dodal Vondra. 

Podle Roučka má řešení migrace tři roviny. Jednou rovinou je podle něj pomáhat v zemích původu. „Druhá rovina je vlastně společná ochrana vnější hranice. Ta čísla ukazují, že ta ochrana se krok za krokem daří, protože ta čísla jsou nižší než před tou uprchlickou krizí. Takže pro letošní rok to bude nějakých 70-80 tisíc lidí. A do budoucna se dá očekávat, že to bude já nevím řádově 50-60 tisíc lidí ročně. Pro společenství, které má 500 milionů obyvatel, by 0,1 procenta populace neměl být problém,“ zmínil Rouček. 

Klíčovou otázkou podle něj je také to, kdo je těch 50-60 tisíc migrantů. Jestli to jsou uprchlíci s právem na azyl, nebo jestli to jsou jenom ekonomičtí migranti. 

„Souhlasím s tím, že 0,1 procenta na území, které obývá 500 milionů lidí, tak to vlastně není nic závratného. Nic, co by dokázalo tu situaci destabilizovat. Ale to, o co se tu hraje, je vlastně jaký Evropa bude vysílat na Blízký východ a do Afriky signál,“ zmínil Vondra. 

Závěrem pak byla i řeč o případném Marshallově plánu pro Afriku, který zmiňuje premiér Andrej Babiš. „V zásadě má pravdu, že tak jako zafungovala jako aspoň dočasné řešení ta dohoda s Tureckem, tak stejným způsobem myslím je nutné jednat se státy jako Maroko, Alžírsko, Egypt,“ poznamenal k tomu Vondra. 

„Takže neobjevujme Ameriku, nedávejme rady, ale snažme se dělat minimálně to, k čemu jsme se již před lety zavázali. Stejně tak je to se společnou hranicí a podobně,“ zakončil pak Rouček. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový binec! Skandál po pohřbu Karla Gotta? FOTO, za které možná vyrazí šéfa

9:02 Takový binec! Skandál po pohřbu Karla Gotta? FOTO, za které možná vyrazí šéfa

Bývalý poslanec za TOP 09 František Laudát se na svém facebookovém profilu zamyslel nad snímkem z po…