Telička žádal, ať komunisté na výročí Horákové mlčí. Ale něco mu připomněli...

27.06.2020 13:24

Česko si připomnělo 70. výročí vykonstruovaného soudního procesu, v němž se komunisté postarali o zavraždění Milady Horákové. Po Praze visí plakáty, které tuto komunistickou justiční vraždu připomínají, a pražská KSČM proti nim protestovala. Prý neříkají pravdu, protože komunisté podle jejich názoru nevraždili lidi, nýbrž usilovali o lepší svět. Někdejší český eurokomisař a bývalý europoslanec Pavel Telička vyzval pražské komunisty, aby raději mlčeli, Jenže netrvalo dlouho, a sám se dočkal ostré reakce.

Telička žádal, ať komunisté na výročí Horákové mlčí. Ale něco mu připomněli...
Foto: Petr Kupka
Popisek: Europoslanec Pavel Telička na přednášce pro studenty Ekonomické fakulty VŠB-TU Ostrava

Před sedmdesáti lety se komunisté dopustili justiční vraždy Milady Horákové. Ve vykonstruovaném procesu byla odsouzena k trestu smrti a oběšena. Tento zločin po Praze připomínaly velké plakáty visící na některých budovách, např. na Právnické fakultě Univerzity Karlovy.

Proti těmto plakátům ostře protestovala pražská KSČM, podle které plakáty neodpovídají pravdě, protože komunisté vždy v prvé řadě usilovali o zlepšení situace nejchudších občanů v kapitalistickém světě. Navíc se podle KSČM jedná o útok na demokraticky zvolenou parlamentní stranu.

„Jedná se o útok státem zřizovaných institucí na KSČM, na jednu z demokratických a k tomu parlamentních stran. Ostře se ohrazujeme proti tomuto prohlášení. My komunisté od samého vzniku komunistické strany, jejíž 100. výročí si příští rok připomínáme, bojujeme za důstojný život bez válek, bídy, hladu a vykořisťování. Chceme, aby se lidé nemuseli bát, že nebudou mít práci, že přijdou o střechu nad hlavu, že nebudou mít na jídlo, léky, vzdělání pro své děti. Je to kapitalismus, který vyvolává války a zabíjení, je to kapitalismus, který vytváří propastné rozdíly mezi dvěma světy, malým světem těch, kdo se na úkor ostatních topí v bohatství, a velkým světem těch, kteří jsou na či pod hranicí chudoby. Je to zločinný kapitalismus, ne myšlenka komunismu,“ stálo v prohlášení KSČM.

Ozval se však komunistický poslanec Jiří Dolejš, který svým stranickým kolegům sdělil, že poprava Milady Horákové po vykonstruovaném procesu nebylo ničím jiným než svinstvem a je dobré si to připomínat. „Nebo snad má někdo dojem, že politická vražda není svinstvo?“ položil řečnickou otázku.

Jiří Dolejš o komunistickém zločinu

Mlčet odmítl také bývalý český eurokomisař a někdejší europoslanec Pavel Telička; pražské komunisty vyzval, aby se raději nevyjadřovali.

Jenže asi  nepočítal s tím, že brněnský právník Tomáš Tyl připomene jeho vlastní komunistickou minulost i komunistickou minulost jeho rodiny.  

Tomáš Tyl napsal, že otec Pavla Teličky pracoval jako spolupracovník komunistické Státní bezpečnosti v USA i v Argentině. Pavel Telička se narodil v USA a ještě v roce 1988 vstoupil do komunistické strany. Tu opustil v roce 1990. V 90. letech minulého století začal pracovat na Ministerstvu zahraničních věcí ČR.

„"Pochází z rodiny bývalého českého komunistického diplomata Františka Teličky, který v době jeho narození působil v kubánském oddělení velvyslanectví ČSSR ve Washingtonu. František Telička byl členem KSČ a byl evidován jako spolupracovník StB ‚TYL‘, který sloužil pod diplomatickým krytím v Argentině, Velké Británii a USA, kde se Pavel Telička narodil",“ citoval Tyl z Wikipedie.

„Tyl?! Ale fujtajxl trepifajxl!“ přisadil si ještě.

Tomáš Tyl se vrátil do minulosti

reklama

autor: mp

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

reforma školství

Paní Zajíčková, vážím si toho, že jste se jako jedna mála postavila za učitele. A sama to zmiňujete, že reformy měly začít už dávno a já se ptám, proč nezačaly? Co vám v tom brání? A máte vůbec plán, jak zvýšit nejen úroveň školství jako takovou, ale i platy ve školství?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

94,90 Kč. Tesco a Albert překonaly Švýcarsko, Češi nejásají

9:31 94,90 Kč. Tesco a Albert překonaly Švýcarsko, Češi nejásají

Kdo se letos rozhodl pořizovat sladkosti do mikulášské nadílky na poslední chvíli, toho dost možná č…