Tisíce domácností zůstávají kvůli povodním bez proudu

05.06.2013 6:57

Tisíce domácností v Čechách dnes zůstávají kvůli povodním bez dodávek elektřiny. Energetici odpojili desítky transformátorů ve Středočeském, Ústeckém, Královéhradeckém a Jihočeském kraji a v Praze. Energetická společnost ČEZ vyhlásila v okresech Mělník, Litoměřice, Ústí nad Labem a Děčín stav nouze, který znamená, že firma nemůže garantovat dodávky elektřiny. V evakuovaných oblastech jsou uzavřeny i hlavní uzávěry plynu.

Tisíce domácností zůstávají kvůli povodním bez proudu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jen snad kachny jsou ve svém živlu

V Ústeckém kraji bylo k úterní 22:00 z bezpečnostních důvodů odpojeno na 6000 domácností, sdělila ČTK mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová. "Odběrná místa vypínáme z bezpečnostních důvodů, aby nedošlo k úrazu elektrickým proudem a v mnohé řadě i na základě požadavku samotných zákazníků z řad firem, například v Boleticích a v Děčíně," dodala.

Tepelná elektrárna Mělník odstavila dva bloky

ČEZ vyhlásil stav nouze v úterý ve 14:00 s ohledem na to, že kvůli rozsahu zaplaveného území musí vypnout část distribuční soustavy. "Cílem zaměstnanců společnosti ČEZ Distribuce, a. s. je dodávku elektřiny omezovat jen v nezbytném rozsahu, který odvrátí nebezpečí bezprostředního ohrožení života, zdraví a majetku osob a umožní likvidaci tohoto stavu," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

ČEZ také na svých internetových stránkách oznámil, že k úternímu dopoledni jeho technici odpojili ve Středočeském kraji 128 transformátorů, přičemž ke každému z nich je připojeno zhruba 80 odběrních míst. V Ústeckém kraji bylo odpojeno 56 transformátorů, v Královéhradeckém kraji dva. Technici ČEZ vypnuli i některé úseky vedení nízkého napětí v postižených oblastech, týká se to celkem 67 obcí.

Tepelná elektrárna Mělník, jež patří ČEZ, kvůli záplavám odstavila dva bloky, které mimo jiné zásobují Mělník teplem. Severočeské elektrárny ČEZ Tušimice, Prunéřov, Počerady a Ledvice zatím záplavy neohrožují.

V oblasti Táborska jsou vypnuty dvě trafostanice a také 17 vývodů nízkého napětí z původních 60

Několik transformátorů odpojila v Jihočeském kraji Energetická společnost E.ON, která zásobuje elektřinou a plynem zákazníky převážně právě na jihu Čech a Moravy. Z informací mluvčího firmy Vladimíra Váchy vyplynulo, že k dnešním 18:00 bylo všude obnoveno napájení linek vysokého napětí. Opravy budou podle něj pokračovat po opadnutí vody a až bude moci do terénu těžká technika.

Například v oblasti Táborska jsou vypnuty dvě trafostanice a také 17 vývodů nízkého napětí z původních 60. Po 16:00 tam E.ON vypnul ještě dalších osm vývodů nízkého napětí v chatových oblastech. Na Českobudějovicku jsou odpojeny čtyři trafostanice, dodávky jsou ale zajištěny linkami nízkého napětí z okolních trafostanic. V Českém Krumlově byly dodávky postupně obnoveny, firma tam postupně obnovila i dodávku zemního plynu, k 18:00 chybělo připojit dvě odběrní místa. V Bavorově zůstávalo bez proudu 25 odběrních míst a to samé platilo i pro 20 odběrních míst ve Vodňanech.

Plynárenská společnost RWE dosud uzavřela hlavní přívody plynu u 1673 zákazníků

V Praze bylo dnes po poledni mimo provoz 66 transformátorů, což představuje přibližně 4000 odběrních míst. Proti pondělí se tak podařilo snížit počet odpojených míst zhruba o 1000. "Posílené čety energetiků pozorně sledují situaci, a kde voda postupně ustupuje, zahajují práce na obnovení provozu trafostanic," uvedl mluvčí Pražské energetiky (PRE) Petr Holubec. "Zapnuli jsme některé transformátory v Holešovicích a kolem Botiče a ze strany PRE jsme zprovoznili trafostanici pro tramvajovou trať v Troji. Obnovení provozu tramvají ale ještě závisí na dopravním podniku," řekl ČTK Holubec. PRE podle něj zřídila i řídicí centra pro obnovení dodávek, přívod elektřiny ale bude možné v zaplavených domech obnovit teprve poté, co budou podmáčené domy zcela vysušené. PRE doporučuje lidem, aby si před obnovením dodávek elektřiny nechali udělat revizi elektroinstalace.

Plynárenská společnost RWE, která zajišťuje distribuci plynu na většině území ČR, dosud uzavřela hlavní přívody plynu u 1673 zákazníků, sdělil dnes ráno ČTK zástupce společnosti Lukáš Kresač. Odpojená odběrní místa jsou v evakuovaných oblastech. "Mimo evakuované oblasti jsou dodávky plynu bez problémů," řekl Kresač. RWE podle něj zatím nemá informace o škodách na svých zařízeních.

V Praze odpojila Pražská plynárenská k dnešnímu ránu dodávky plynu do 292 objektů podél vodních toků. Během dneška by mohly být zprovozněny plynovody na Zbraslavi a v Záběhlicích, řekl ČTK mluvčí společnosti Miroslav Vránek. Po napuštění plynovodů a kontrole těsnosti podle něj bude možné připojit i odběrní místa, Vránek ale doporučuje obyvatelům postižených domů, aby před spuštěním svých spotřebičů zkontrolovali, zda voda spotřebiče nebo rozvody v domě nepoškodila.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Od Klause st. zahřmělo na Člověka v tísni: Jak komunisté!

13:07 Od Klause st. zahřmělo na Člověka v tísni: Jak komunisté!

Bývalý europoslanec Ivo Strejček se v komentáři zveřejněném na serveru Institutu Václava Klause vyjá…