Tluchoř, Dlouhý, Šnajdr, Langer. Ti ve výkonné radě ODS nezasednou

04.11.2012 21:10

Petr Tluchoř, Pavel Dlouhý, Marek Šnajdr ani Ivan Langer nedostali dostatečný počet hlasů od delegátů ODS na 23. sjezdu strany a nebyli tak zvoleni do její výkonné rady. Tluchoř a Šnajdr jsou považávni za stranické "rebely", Dlouhý zase vlivný podnikatel z jižních Čech.

Tluchoř, Dlouhý, Šnajdr, Langer. Ti ve výkonné radě ODS nezasednou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Tluchoř na kongresu ODS
reklama

Výkonná rada je jedním z vrcholných orgánů občanských demokratů. Své zástupce v ní mají všechny regionální organizace strany. Podílí se na politickém směřování ODS. Tluchoř a Šnajdr patří ke skupině vnitrostranických "rebelů", kteří odmítají podpořit vládní daňový balíček. Nesouhlasí hlavně s plánovaným zvyšováním daně z přidané hodnoty. Premiér a předseda ODS Petr Nečas přitom s reformním balíčkem spojil osud kabinetu.

Kongres dnes v Brně vyzval rebelující poslance, aby respektovali většinové stanovisko sněmovního klubu a o reformách hlasovali v souladu se stranickými kolegy. Jejich sólo akce prý vyvolává hrozbu pádu vlády, a tedy i dalšího odlivu voličů. Delegáti sněmu k výzvě přijali i usnesení. Langer býval ministrem vnitra a mocným mužem občanské demokracie. V posledních sněmovních volbách ho ale voliči vykroužkovali, takže poslanecký mandát neobhájil.

Stranické zákulisí

Nyní se předpokládalo, že by se na víkendovém kongresu mohl vrátit do stranického vedení. Dlouhý je považován ze jednoho z regionálních bossů, kteří údajně zákulisně ovlivňují chod strany. Podle některých sdělovacích prostředků má prý například vliv na ministra průmyslu Martina Kubu. Nečas dokonce před dvěma lety nechtěl Kubu do vedení strany. Nyní se ale ministr průmyslu stal prvním místopředsedou ODS.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ane, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…