To mají rozhodnout voliči, ne Pekarová! Zákaz pro Okamuru? Bylo hodně dusno

17.10.2021 12:55

Ve studiu nedělní Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News proti sobě zasedli Karel Havlíček z hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z České pirátské strany. Pánové debatovali o zdravotním stavu prezidenta republiky Miloše Zemana a Havlíček pořádně vynadal Senátu Parlamentu ČR. „V tuhletu chvíli je nevhodné to zneužívat!“ vypálil Havlíček. Radim Fiala se dovolával postu místopředsedy Poslanecké sněmovny pro Tomia Okamuru (SPD). „To měli rozhodnout voliči, ne paní Pekarová Adamová!“ A to nebylo zdaleka všechno.

To mají rozhodnout voliči, ne Pekarová! Zákaz pro Okamuru? Bylo hodně dusno
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Tomio Okamura a Radim Fiala (SPD)

Moderátorka Terezie Tománková debatu otevřela poukazem na zdraví prezidenta Zemana.

„Všichni přejeme panu prezidentovi Zemanovi, aby se uzdravil. Druhá věc ale je, že veřejnost má právo na to, aby věděla, jak na tom prezident je. Já jsem spolupracoval s prezidentem Václavem Havlem, který měl zejména ve druhém funkčním období zdravotní problémy, ale veřejnost vždy věděla, jak na tom je,“ pravil hned v úvodu Vondra. „Říkám, že je rozdíl mezi prezidentem Zemanem a jeho okolím. Pan prezident je nemocný a lidé v jeho okolí hrají nějakou vlastní hru,“ dodal.

„Já mám naprostou důvěru v pana profesora Zavorala a v Ústřední vojenskou nemocnici. To je mercedes mezi českými nemocnicemi.,“ zdůraznil Vondra.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Také Havlíček popřál prezidentovi, aby byl co nejdříve „v normálním stavu“. Poznamenal, že Ústřední  vojenská nemocnice informuje o zdraví prezidenta, jak může a sehrává v tomto pozitivní roli. Také prezidentův tým podle končícího vicepremiéra za hnutí ANO informuje, jak může, i když uznal, že některé věci mohly proběhnout lépe.

„Ale já se musím ohradit proti tomu, jak dneska Senát vystupuje, mně to přijde nevhodné,“ vypálil Havlíček. Prezident je podle něj nemocný a skutečně musí dostat čas na zotavení. „V tuhletu chvíli je nevhodné to zneužívat. Mějme takt k němu i k jeho rodině,“ pokračoval v palbě do Senátu Havlíček. „Mně vadí to, že u člověka, který je týden v nemocnici, se rozehrává debata, jestli je schopen, nebo není schopen,“ pokračoval.  

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • poslanec

„Jsem přesvědčen, že Kancelář prezidenta republiky může být komunikativnější a může jasněji informovat,“ ozval se Radim Fiala. Jedním dechem dodal, že v debatě o zdraví prezidenta panuje jistá hysterie, která podle jeho názoru není nutná, protože prezident má teď dostat čas na zotavenou, nejméně do 8. listopadu. Pokud jde o informace předsedy Sněmovny Radka Vondráčka z návštěvy u prezidenta, Fiala mu věří. „Já myslím, že není důvod mu v něčem nevěřit, jen se vyvolávají jisté spekulace na téma AntiZeman,“ pokračoval Fiala.

„Kritizoval jsem pana Vystrčila a Senát, protože oni teď bojují s tím AntiZemanem a ještě se prezidentovi snaží naložit,“ zaznělo také od Fialy.

„Já bych třeba vyzval hradního mluvčího: méně žalmů, více informací,“ pravil končící pirátský poslanec Jiránek, když dostal slovo. Pokud by Hrad podával více informací, tak by v podstatě neexistoval žádný problém. Senát podle něj vidí, že se blíží určité termíny v sestavování vlády, a chce mít informace, zda se dá předpokládat, že se Miloš Zerman 8. listopadu vrátí do úřadu. „To, že Senát koná, je z mého pohledu dobře,“ zdůraznil Jiránek.

Anketa

Chcete Andreje Babiše za příštího prezidenta?

68%
19%
hlasovalo: 43226 lidí
Také Vondra trval na tom, že předseda Senátu Miloš Vystrčil jedná klidně a nechává Senát pracovat tak, jak poracovat má. Jako strážce Ústavy ČR.

Moderátorka poté přehodila debatní výhybku k ustavování nové vlády.

Havlíček ohlásil, že hnutí ANO myslí svůj odchod do opozice vážně. Ale nechtěl říci, zda bude jako opoziční poslanec předsedat některému ze sněmovních výborů. „Nám nejde o benefity, nám nejde o komfort, nám jde o to, abychom mohli dobře dělat svoji práci,“ zdůraznil. V Poslanecké sněmovně se chce věnovat průmyslu, podnikání a hospodářské politice obecně.

Vondra oznámil, že jednání o vládě pokračují a europoslanec nepochybuje, že kabinet nakonec úspěšně vznikne.

Ohlásil, že zůstane poslancem Evropského parlamentu a bude bojovat za zachování jaderné energie v rámci evropského Green Dealu. Na ministerstvu zahraničí se prý osobně angažovat nebude. „Já už jsem starší člověk,“ pravil Vondra. „Nám jde o to, aby se českému ministerstvu zahraničí a české diplomacii vrátil vliv a respekt, protože ho nemá. To ministerstvo je vybrakovaný a vytunelovaný, protože Rusko a Čína se dělá na Hradě a některá témata se řeší v rámci EU,“ prohlásil Vondra.

„Tady bych s panem poslancem Vondrou souhlasil. Česko nemá žádnou vlastní  zahraniční politiku, protože ta se dohaduje v EU. A já se nedivím Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD), že na Ministerstvo zahraničních věcí ČR nechtěl, protože on by byl pouhým správcem toho Černínského paláce, byl by pouhým kastelánem,“ ozval se Radim Fiala.  

Jiránek konstatoval, že jednání o vládě probíhajé dobře, Piráti v této Sněmovně chtějí mít „spravedlivé“ zastoupení.

Po něm si vzal slovo Havlíček a na konto koalice Pirátů a STAN si nebral servítky.  

„Pan Jiránek je nesmírně slušnej, ale nevím, proč na rovinu neřekne, jak to je. Piráti platili volební kampaň a STAN objel organizace, řekl lidem, jak mají kroužkovat a normálně vás vyluxovali. Pokud se váš předseda Ivan Bartoš stane ministrem, tak v rámci vašich stanov ještě o jednoho poslance přijdete,“ zaznělo od končícího vicepremiéra za ANO.

Došlo i na obsazování postů ve Sněmovně. Radim Fiala zdůrazňoval, že SPD má nárok na post místopředsedy Sněmovny, protože hnutí SPD dostalo půl milionu hlasů voličů, což naznačuje, že by SPD mělo být ve vedení Sněmovny. „To měli rozhodnout voliči, ne paní Pekarová Adamová (TOP 09),“ ozval se místopředseda SPD.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Vondra s Jiránkem se shodli na tom, že složení vedení a orgánů Sněmovny leží na bedrech vyjednávacích týmů.

„Já jsem s panem Okamurou měl zkušenosti a většinou to nebyly milé zkušenosti. Ale nebudu jitřit emoce, ta zkušenost tady je s panem Okamurou. Nechme to na vyjednavačích,“ pravil Jiránek.

Havlíček: Koalice SPOLU slíbila něco, co se nedá splnit

Došlo i na růst cen energií. Vondra zdůraznil že vláda lidem pomůže. „Pomůžeme lidem, kteří by mohli mít problém přežít zimu. Myslím, že se to dá řešit přes dávky na bydlení. Bude taky vyšší sleva na poplatníka, protože to už jsme prosadili,“ upozornil Vondra. Pomoc si podle něj zaslouží i některé energeticky náročné provozy.

Anketa

Věříte, že je prezident Zeman ve stavu, kdy není schopen ničeho?

16%
hlasovalo: 34096 lidí

Havlíček začal bít na poplach a připomněl, že koalice SPOLU chce ušetřit v rozpočtu asi tak 125 miliard korun, což je podle jeho názoru zcela neproveditelné bez brutálních škrtů. „Slíbila něco, co se nedá splnit. To, že je tady dneska vyšší schodek rozpočtu, to není proto, že by někdo byl rozmařilý. Tady byla covidová krize,“ zdůraznil Havlíček.

Jedním dechem dodal, že vláda také dávala peníze do investic, čímž kabinet pomohl firmám.

A tady se důrazně ozval Radim Fiala. „Vy jste ty peníze za ty dva roky prostě projedli. Vy jste mohli mít deficity na úrovni 350 miliard, a ne půl biliardy,“ pálil Fiala do Havlíčka.

„Systém s povolenkami je idiotsky nastavený,“ vypálil Vondra

Poté volal po odstoupení od Green Dealu a po co nejrychlejším dostavbě nových bloků u Dukovan i Temelína.

A tady je Jiránek postavil jasně proti.

„Já nesouhlasím s panem kolegou. Opustit Green Deal, to je nesmysl, protože my máme mezi sebou nějakou výzvu pro společnost na budoucích sto let. Ale my teď musíme pomoct té střední třídě, abychom udrželi ten její pozitivní pohled na potřebnou změnu. My musíme řešit, co s klimatickou změnou. My, co jsme tady, se jejích důsledků možná ani nedožijeme, ale ti lidé to za 50 nebo 100 let pocítí. Ty jednotlivé kroky možná nejsou dokonalé, ale ta cesta je správná,“ volal Jiránek.

Ale tady nartazil u Vondry. Ten Green Deal označřil za značně nedokonalý, prptože staví jen na dekarbonizaci, ale to samo o sobě podle Vondry nestačí. Je třeba změnit ten systém emisních povolenek. „Ten systém je idiotský,“ rozčiloval se Vondra.

Jedním dechem dodal, že i v Německu vědci a intelektuálové žádají německou vládu, aby ponechala v chodu jaderné elektrárny, protože bez jádra porostou ceny plynu, což škodí občanům EU, ale pomáhá putinovskému Rusku.

Fiala si ještě přisadil. „Já se opravdu bojím, protože ta ideologie je v EU spuštěná a ti evropští politici nepřijdou a neřeknou: Jé, my jsme to dělali blbě a od zítra to budeme dělat jinak. A já nevidím na konec toho tunelu,“ varuje Radim Fiala. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Za jak dlouho budou „koncentráky pro infikované“? Buďte neposlušní, vyzývá politik

7:31 Za jak dlouho budou „koncentráky pro infikované“? Buďte neposlušní, vyzývá politik

„Buďte neposlušní,“ vyzývá veřejnost proti respektování protikoronavirových restrikcí místopředseda …