Tohle není konec! Kardinál Duka burcuje politickou scénu: Arméni potřebují naši pomoc

08.02.2021 17:20 | Zprávy

Ostrý válečný konflikt v Náhorním Karabachu sice pro tentokrát oficiálně skončil v první půli loňského listopadu a zároveň s tím prakticky utichla i mediální a politická pozornost, která byla boji o území historicky obývané Armény ve světě věnována. Jak ovšem zdůrazňuje nejvyšší představitel katolické církve Dominik Duka, otázce je nutné se stále věnovat.

Tohle není konec! Kardinál Duka burcuje politickou scénu: Arméni potřebují naši pomoc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Památka Umučení Páně, kterou sloužil kardinál Dominik Duka v chrámu sv. Víta na Pražském hradě

Český veřejný prostor během trvání obnovené války během podzimu minulého roku byl v pohledu na celou věc téměř jednotný. Alespoň co se týče prohlášení, které jsme mohli sledovat na politické scéně. Na stranu arménského národa se stavěli jak opoziční, tak i někteří vládní politici. Ázerbájdžánské likvidování arménských historických a křesťanských pamětihodností odsoudil i prezident Miloš Zeman.

Na to, že střet o Náhorní Karabach zcela neustal, v poslední době v současné veřejné debatě výrazně upozorňuje v podstatě jen jediný člověk. Pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka.

Nedávno hlava českých katolíků ocenila krok Evropského parlamentu, který ve svých výročních. Zprávách o Společné zahraniční a bezpečnostní politice a Společné bezpečnostní a obranné politice na konci ledna konflikt v Náhorním Karabachu zmiňuje.

“Považuji za potěšitelné, že v den kdy slavíme svátek sv. Blažeje (3. února 2021), biskupa a mučedníka, který nás spojuje s Arménií, můžeme číst zprávu, že se Evropský parlament v rámci přijaté výroční zprávy o Společné zahraniční a bezpečnostní politice (SZBP) a Společné bezpečnostní a obranné politice (SBOP) vyjádřil ke konfliktu v Náhorním Karabachu a k roli Turecka v něm,” konstatuje.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Příměří: Mrazivá slova z Ruska, zmínili Merkelovou. Trump připustil překvapení

8:03 Příměří: Mrazivá slova z Ruska, zmínili Merkelovou. Trump připustil překvapení

Donald Trump uvažuje, že vstoupí do možných ukrajinsko-ruských jednání v Istanbulu. Politici EU vyzý…