Tohle se Američanům příliš nepovedlo. Prý dodali ošklivé zbraně někomu, komu neměli

09.05.2016 13:28

Mezinárodní lidskoprávní organizace Human Rights Watch obviňuje Saúdskou Arábii z použití klastrových bomb americké výroby při vojenské operaci v Jemenu. Tyto bomby jsou přitom ve válečných konfliktech od roku 2008 zakázané.

Tohle se Američanům příliš nepovedlo. Prý dodali ošklivé zbraně někomu, komu neměli
Foto: pixabay.com
Popisek: Saúdská Arábie

Klastrové bomby jsou charakteristické tím, že po dopadu do vzduchu rozptýlí další bomby. Často tak není zasažen jen konkrétní vojenský cíl, ale také civilisté. Navíc hrozí riziko, že se některé z rozptýlených bomb zaryjí hluboko do země a fakticky se mění v nebezpečné nášlapné miny. Jak ovšem upozorňuje Human Rights Watch, smlouvu o zákazu používání kazetových bomb před osmi lety podepsalo 119 zemí, Saúdská Arábie, Jemen ani Spojené státy mezi nimi nebyly.

„Nicméně i přesto by měla Saúdská Arábie tyto mimořádně nebezpečné zbraně přestat používat, Američané by jim je již neměli dále dodávat,“ konstatuje Steve Goose z HRW. Saúdská Arábie společně s devítičlennou koalicí arabských států bojuje v Jemenu již více než rok proti povstaleckým kmenům Hútíů. Minulý měsíc vstoupilo v platnost příměří, které ovšem obě dvě strany neustále porušují.

Celý text v angličtině najdete ZDE

Jak informuje HRW, klastrové bomby Saúdové naposledy prokazatelně použili v únoru letošního roku. Americké exportní předpisy z roku 2007 zakazují používání tohoto druhu bomb v zalidněních oblastech. „Po opakovaných útocích v Jemenu a počtu civilních obětí je zřejmé, že klastrové bomby rozhodně nejsou spolehlivé. Spojené státy by měly zastavit jejich výrobu i dodávky do zahraničí. Zároveň bychom přivítali, kdyby se Američané připojili ke 119 státům, které již dohodu o zákazu těchto zbraní podepsaly,“ konstatuje Goose.

Ze směrnice přijaté ve Spojených státech v červnu 2008 mohou jít na export jen ty klastrové bomby, které po výbuchu nezanechávají více než 1 procento nevybuchlé munice. Země odebírající klastrové bomby jsou také nuceny se zavázat k tomu, že je budou používat jen pro „jasně definované vojenské cíle a vynechají oblasti s výskytem civilistů“. Konkrétně klastrové bomby CBU-105 Sensor fuzed, určené pro Saúdskou Arábii, vyrábí americká společnost Textron Defense Systems, která odmítá nést osobní zodpovědnost za nesprávné použití těchto zbraní.

„Žádná soukromá společnost nemůže klastrové bomby vzít a doručit je vládě cizí země. Námi vyráběné klastrové bomby jsou v každém případě vysoce inteligentními zbraněmi, jež nejsou určeny k lidským cílům. V prvé řadě cílí na obrněná vozidla,“ cituje Human Rights Watch mluvčího společnosti Davida Sylvestrea a zároveň konstatuje, že podle jejích zjištění však nebyly v Jemenu tyto klastrové bomby použity ke zničení nebo poškození ani jednoho obrněného vozidla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejdříve škodolibé poznámky, teď jedna omluva za druhou. Čižinský, Pekarová Adamová a další šířili lež a doplatili na to

19:55 Nejdříve škodolibé poznámky, teď jedna omluva za druhou. Čižinský, Pekarová Adamová a další šířili lež a doplatili na to

Některým poslancům přišla z e-mailu předsedy SPD Tomia Okamury speciální vánoční nabídka, že si prý …