Tři sta lidí na mě křičelo, že jsem zloděj, ale vysvětlili jsme si to. Babiš vyrazil kontrolovat EET do hospod a zažil tam prý mnoho zajímavého

01.12.2016 18:32

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) si ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu pochvaloval, jak EET první den v ostrém provozu pěkně šlape. „Byl jsem v hospodě, kde na mě 300 lidí křičelo, že jsem zloděj, ale vysvětlili jsme si to,“ prozradil. Nikoli poprvé také konstatoval, že se tu 26 let nedělalo nic pro lepší výběr daní a teprve on jako ministr přišel s tímto revolučním krokem.

Tři sta lidí na mě křičelo, že jsem zloděj, ale vysvětlili jsme si to. Babiš vyrazil kontrolovat EET do hospod a zažil tam prý mnoho zajímavého
Foto: Hans Štembera
Popisek: Babišovo hnutí ANO zvítězilo v komunálních volbách 2016

„Já jsem spokojenej, protože ten projekt funguje. A hlavně, my jsme dali možnost lidem si to vyzkoušet od 1. listopadu. Ti, kteří toho využili, si ani nevšimli, že to začalo naostro. Ani pro lidi se nic nemění, akorát dostanou účtenku, kde je navíc DIČ, jinak nic,“ začal Babiš.

„Mnoho podnikatelů navíc už elektronické kasy mělo, jen je zmodernizovali. Jsou i kasy za 4 900 korun,“ pokračoval. „My jsme nechali na podnikatelích a živnostnících, aby si sami kasu vybrali. Ve finále je ta konkurence tak veliká, že ten systém je zdarma, dá se stáhnout z internetu. Systém určitě není složitý, je to jen jednorázová záležitost, která se jednou nastaví a víc není třeba řešit,“ pochvaloval si ministr financí.

Kvůli EET je vedena velká kampaň, všichni píšou, jak je to špatně, rozčiloval se Babiš

Odmítl, že by kvůli EET končilo nemalé množství hospod. „Na sociálních sítích se objevují různé věci, kde lidé říkají, že zavřou hospodu, protože je Babiš ve vládě, ale když jsem se snažil dopídit, kde je ta hospoda, tak jsem zjistil, že neexistuje,“ upozornil ministr. Podle pivovarů ale kvůli startu EET končí přibližně tři stovky hospod, pro ně už jsou jakékoli změny pozdě. Končí restaurace, kterým já jsem navrhoval snížení DPH u piva, ale sociální demokracie tuhle pomoc odmítla. Tak já teď navrhuju jinou věc, a to je ta paušální daň. Já chci mluvit s těmi podnikateli, kteří končí, a chci si s nimi o tom promluvit,“ oznamoval dál.

„Kvůli EET je vedená velká kampaň, všichni píšou, jak je to špatně, ale já se ptám, co teda udělali ti předchozí ministři financí, kteří mě kritizují. Já jsem zavedl kobru, já jsem zavedl kontrolní hlášení k DPH, a kdo si dneska vzpomene, že to bylo zavedeno? Prostě to funguje a lidi to berou jako hotovou věc,“ zaznělo z úst člena vlády.

„Na sociálních sítích jeden pan novinář, který mě nesnáší a se kterým se soudím, o mně dokonce lže, že moje firmy zneužívají data z EET, což není pravda. Ministerstvo financí má k dispozici minimum dat,“ řekl také Babiš. Narážel tím pravděpodobně na server Svobodné fórum Pavla Šafra, který přinesl informace, že podnikatelé najednou začali dostávat obchodní nabídky z Babišových firem na e-mail. 

Finanční úřady prý k zákonu o EET budou postupovat lidsky a bude se vyhodnocovat, jaké dopady to bude mít. „Já přece nemůžu mít přehled o všech druzích podnikání. Lidi se mi sice kvůli tomu smějou, ale já pochybuju, že vy znáte všechny druhy podnikání. Dvacet šest let se tu nedělalo nic pro lepší výběr daní, které jsou pro všechny lidi,“ rozohňoval se šéf státní kasy.

Bučelo na mě 300 lidí, prozradil ministr

„Kdybych byl populista, tak bych nikdy s tímhle projektem nepřišel. Já jsem teď byl v restauraci, kde na mě 300 lidí bučelo a křičeli na mě, že jsem zloděj, ale já jsem si s těmi lidmi pak sedl, většinou to byli číšníci, a snažil jsem se jim to vysvětlit. Ukázalo se, že kolem toho je spousta dezinformací. Všichni víme, jak to chodí. Dneska ti číšníci dostávají plat 11 tisíc a ostatní dostávají jako dýško na ruku. Tak já jsem jim říkal, od teď byste měli dostávat plat 22 tisíc a budete mít na důchod,“ popisoval rozhovor Babiš. Pokud podnikatelům vzroste přiznávaný zisk, tak by se prý majitelé podniků měli rozdělit o své zisky s personálem.

Nakonec přiznal, že reálné dopady EET bude možné zhodnotit až v roce 2018, tedy až po sněmovních volbách, ale sám v tom nevidí problém. Odmítl také, že by EET zrušil, kdyby se ukázalo, že je neefektivní. Podle Babiše prostě bude efektivní. „I ty malé děti to vědí, že je normální dát účtenku,“ uzavřel své vystoupení předseda hnutí ANO.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok a hrůza: ČSSD se propadla mimo Poslaneckou sněmovnu. Poprvé

20:03 Šok a hrůza: ČSSD se propadla mimo Poslaneckou sněmovnu. Poprvé

Ukazuje se, že v Česku výrazně posilují pravicové strany. I když nejsilnějším subjektem zůstává hnut…