USA bombardují Sýrii. Izrael omylem Egypt

27.10.2023 8:00

Lídři EU se shodli, že by si Izraelci a Palestinci měli dát v bojích přestávku, aby se mohla dostat humanitární pomoc do Gazy. Nemá však jít o dlouhodobé příměří, i když kupříkladu Španělé by si to prý přáli. Proti se však postavili Češi, Poláci a především Němci. Mezitím americké stíhačky F-16 udeřily v Sýrii, Izraelci protestovali před egyptskou ambasádou v Tel Avivu. Na izraelsko-egyptském pomezí může narůst napětí. Kvůli raketovému úderu na egyptském území.

USA bombardují Sýrii. Izrael omylem Egypt
Foto: Sociální síť X
Popisek: Ozbrojenci Hamásu při útoku na účastníky festivalu Nature Party v Izraeli

Anketa

Kdo ve vás vzbuzuje větší úctu?

64%
10%
hlasovalo: 17101 lidí
EU vyzývá bojující Palestince a Izraelce k dočasné bojové pauze. Stalo se tak po více než pěti hodinách diskusí. Lídři jednotlivých členských států vyzvali k „nepřetržitému, rychlému, bezpečnému a neomezenému, humanitárnímu přístupu a pomoci, aby se dostali k těm, kteří to potřebují, prostřednictvím všech nezbytných opatření včetně humanitárních koridorů a přestávek pro humanitární potřeby“.

Jeden z diplomatů britské BBC sdělil, že půjde o dočasnou pauzu, která má zajistit humanitární pomoc těm, kteří ji potřebují. EU podle všeho nechce zpochybňovat právo Izraele bránit se proti teroristickým akcím palestinského hnutí Hamás.

„Tento postoj sdílely ty evropské země, které zaujaly silně proizraelský postoj – včetně Maďarska, Rakouska, České republiky a především Německa, které sehrálo významnou úlohu při formulaci prohlášení EU,“ napsala BBC s tím, že Španělsko či Irsko prosazují naopak uzavření dlouhodobějšího příměří. A tyto země musí být podle britské veřejnoprávní stanice zklamány.  

Palestinské hnutí Hamás mezitím oznámilo, že bylo zabito už na 50 izraelských rukojmí ze 7. října.

„Brigády al-Kásám odhadují, že počet sionistických vězňů zabitých v pásmu Gazy v důsledku sionistického bombardování a masakrů dosáhl přibližně 50 lidí,“ napsal na Telegramu mluvčí brigád Abú Obaida. Informaci převzal server izraelského listu Jeruslem Post.

Před egyptskou ambasádou v Tel Avivu demonstrovali členové dvou set rodin, kterým Hamás unesl jejich blízké a dožadovali se co nejrychlejšího návratu svých blízkých. Demonstranti se shromáždili u vchodu ambasády a křičeli anglicky: „Bring them home now!“ Vystavili také fotografie členů své rodiny, které má Hamás v držení.

Hrozí, že mezi Izraelem a Egyptem naroste napětí. Jedna z raket zasáhla Taba u Rudého moře u izraelských hranic a zranila šest lidí.

„Raketa spadla poblíž zdravotnického zařízení v egyptském letovisku Taba u Rudého moře u izraelských hranic a zranila šest lidí, uvádí Egyptská Al Qahera News. IDF (Ozbrojené síly Izraele) tvrdí, že si je vědoma bezpečnostního incidentu na druhé straně své hranice s Egyptem. Není jasné, zda raketa souvisela s válkou v Gaze, nebo zda šlo o chybu. O incidentu informoval server Times of Israel.

Server listu Haarec oznámil, že americké stíhačky F-16 zasáhly íránské cíle v Sýrii. Mělo jít o odpověď na předchozí íránské údery ze syrského území. Současně Američané odeslali do Izraele munici do protiraketového systému Iron Dron. Vedle toho probíhají jednání o propuštění velkého počtu rukojmích, které údajně může proběhnout za několik dní.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka v Izraeli

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

inflace

jeden z posledních vašich slibů byl, že inflace klesne. A zase jste se hodně mýlil, inflace v České republice stoupá!! jak je to možné?? Stát vám platí 14 poradců, mezi nimi Křečka, to ani on nevěděl že inflace a ceny budou neustále stoupat?? Tak k čemu tam vlastně všichni jste ???

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Německo Němcům, cizinci ven.“ Nový hit v Německu, který by se neměl šířit. Scholz je ve varu

16:25 „Německo Němcům, cizinci ven.“ Nový hit v Německu, který by se neměl šířit. Scholz je ve varu

„Cizinci ven!“ V Německu se na kulturních akcích znovu ozývají výkřiky, které otřásaly německou spol…