Uprchlíci: Věci se hýbou. Jedna evropská velmoc nastavuje pěst. Ale druhá, nám bližší, odpůrce imigrace zaskočí

02.06.2015 8:49

Britský ministerský předseda David Cameron a německá kancléřka Angela Merkelová se dívají odlišně na údajné kulturní obohacování ze strany přistěhovalců. Zatímco Cameron hodlá zastavit příliv přistěhovalců do země, tak Merkelová chce naopak Německo uprchlíkům ještě více otevřít.

Uprchlíci: Věci se hýbou. Jedna evropská velmoc nastavuje pěst. Ale druhá, nám bližší, odpůrce imigrace zaskočí
Foto: archiv
Popisek: Britský premiér David Cameron
reklama

BBC ve své dnešní zprávě uvádí, že Cameron vyvine speciální úsilí související se založením pracovních skupin, které mají, mimo jiné, za úkol řešit problémy s přistěhovalci. Konzervativci mají v plánu snížit počet příchozích uprchlíků do Velké Británie tak, jak slíbili svým voličům před vítěznými volbami minulý měsíc. Imigrace by se měla snížit o desítky až stovky tisíc lidí ročně. V květnu se nechal lídr konzervativců slyšet, že by mělo být dosaženo snížení počtu přistěhovalců o 50 %. Reagoval tak na 318 000 přistěhovalců, kteří přišli v loňském roce, což představuje nejvyšší číslo za poslední dekádu.

celý text v angličtině najdete ZDE

Pracovní skupiny řízené jednotlivými ministry budou sledovat migraci z Evropské unie a jejich cílem by měla být změna sociálního systému, a také snížení závislosti pracovního trhu na práci přistěhovalců. Členy pracovních skupin jsou všichni klíčoví muži Cameronovy vlády, včetně ministryně vnitra Theresy May a kancléře George Osborna. Pracovní skupiny se vedle toho budou zabývat sociálními problémy britských rodin, exportem, budováním digitální infrastruktury, zdravotnictvím a zahraniční politikou, zejména s ohledem na situaci v Sýrii a Iráku. David Cameron bude dále předsedat výboru pro evropské otázky, jehož úkolem je vypracovat referendum o setrvání v Evropské unii.

Německo v čele s Merkelovou naopak o žádných opatřeních, odrazujících přistěhovalce od vstupu do země, nepřipravuje, byť právě do této země směřuje nejvíce přistěhovalců v rámci celé Evropské unie. Jenom za loňský rok obdrželo Německo více než 200 000 žádostí o azyl a do země přišlo 800 000 lidí ze severní Afriky a dalších regionů třetího světa. Samotní obyvatelé Německa jsou prudkým růstem imigrantské vlny znepokojeni; Merkelová podle všeho zůstává v klidu. Při svém včerejším vystoupení na konferenci o kvalitě života v Německu, jak uvádí Deutsche Welle, konstatovala, že by se ráda osobně zasadila o to, aby její země byla ještě více otevřená vůči přistěhovalcům.

celý text v angličtině máte ZDE

„Je bezesporu obohacující, když u nás chce někdo žít. Tito lidé by se v Německu měli cítit jako doma. Jistě je také důležité, aby zde mohli bez problémů pracovat,“ prohlásila německá kancléřka, která patří mezi hlavní zastánce kvót pro uprchlíky. Podle Merkelové by se měla v Německu rozšířit nabídka pracovních míst pro uprchlíky z afrického kontinentu. „Kvalifikovaní odborníci potom nemusí žádat o azyl,“ navrhla Merkelová a konstatovala s uspokojením, že Německo se stává zemí přistěhovalců.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

16:32 „Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

Dezinformátoři vyrábějí mlhu, aby zakryli oficiální verzi vrbětických událostí. Poznáte je podle toh…