Profesor Martin Kovář, historik specializující se především na dějiny anglosaské části světa, v rozhovoru pro server Kupředu do minulosti uvedl, že bohužel nejsme zdaleka tolik vzdáleni možnému vypuknutí války, jak si asi většina obyvatel EU myslí.
„Koneckonců vztahy na Balkáně jsou velmi napjaté, Turecko vyhrocuje vztahy vůči Izraeli. Napětí na rusko-ukrajinské hranici a na východní Ukrajině by se dalo krájet, takže jsme se určitě této možnosti nevzdálili. Navíc nedávno jsem ve svém rozhlasovém pořadu mluvil s ekonomkou Ilonou Švihlíkovou, a mimo jiné jsme se bavili o evropské integraci a o tom, jak koronavirová krize ukázala neakceschopnost EU, a ona říká, že je přesvědčena o tom, že 21. století bude stoletím národních států. Já si to myslím taky, a není mi nijak proti mysli resuscitace, nebo renesance národních států. Ale zároveň také připouštím, že čím více národní státy budou silnější, a čím méně bude Evropa moderovaná zastřešujícím Bruselem, tak tím více může nejen na periferii, ale i jinde, vzrůst nebezpečí střetu, konfliktu, a teď se nebavím o katastrofách typu 2. světové války, ale o dílčích lokálních střetech. To si umím představit: Středomoří, Řecko, Turecko,“ řekl Kolář.
Zdůraznil, že Evropané se mají stále velmi dobře. I Češi se mají velmi dobře. Zvláště např. ve srovnání s rokem 1942, kdy na našem území zuřila heydrichiáda v plném proudu. Ale napětí v Evropě podle jeho názoru opravdu houstne. Za rok za dva se může ukázat, že myšlenka národních států je silnější, než se nám mohlo zdát před pár lety.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp