V Ústí n.L-Střekově se voda přelila přes protipovodňové stěny

05.06.2013 6:34

V Ústí nad Labem-Střekově se půl hodiny před půlnocí voda přelila přes postavené mobilní protipovodňové stěny. ČTK to řekla dispečerka městské policie. Stěny jsou stavěné na hladinu Labe o výšce 10 metrů, řeka už byla o půlnoci nejméně o 20 centimetrů výš. Lidi voda za zábranami neohrozí, velká část Střekova je totiž evakuovaná. Poškodí ale jejich domy.

V Ústí n.L-Střekově se voda přelila přes protipovodňové stěny
Foto: mag-ul.cz
Popisek: Letecký pohled na město Ústí nad Labem

Na druhém břehu Labe je zalitých vodou několik ulic včetně budovy vlakového nádraží, Mírové náměstí je zatím bez vody. Policie přesto v 00:30 uzavřela křižovatku na Předmostí a okolní ulice, je tam val z pytlů s pískem oddělující centrum. Labe by mělo podle posledních odhadů vodohospodářů kulminovat dnes večer ve výšce hladiny až 11,5 metru, což je o 40 cm méně než v roce 2002.

Lidé jsou ukáznění

Evakuovaných lidí je v různých částech města asi 3700 lidí. Většina z nich našla dočasné ubytování u příbuzných a známých, několik stovek využilo městem připravená evakuační centra. Vstup do zakázaných zón střeží kromě strážníků také dobrovolní hasiči. "Po třech dnech je určitá nervozita cítit a vnímáme jí na sociálních sítích, bohužel takový stav bude ještě docela dlouho trvat," řekl ČTK radní Pavel Dlouhý (ČSSD). Podle něj jsou lidé ukáznění. Přesto už ale policie zaznamenala první případ rabování, nezletilá dívka se pokusila vloupat do bytu evakuované rodiny.

Voda měla v Ústí nad Labem podle prvních odhadů kulminovat už v pondělí, nové zprávy počítají s dnešním večerem. "Špatnou zprávou je, že tok řeky se zpomalil. Hladina Labe tak zůstane vysoko pravděpodobně do konce týdne," uvedla mluvčí města Romana Macová. Uzavřené dva silniční mosty, které spojují Střekov s centrem města. Ve čtvrti bydlí asi 13.000 lidí, do zbytku Ústí se dostanou jen speciálním kyvadlovým vlakem po železničním mostě.

Protipovodňová ochrana Střekova byla dokončena v roce 2008. Val a betonová stěna stály zhruba 95 milionů korun a platilo je Povodí Labe, mobilní kovovou stěnu za téměř 25 milionů korun zaplatilo město.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman tvrdě účtoval u Soukupa: Frustrovaní, poražení. Shromáždění neúspěšných na Letné. Kalousek na Hrad? Proboha, co ti lidi volají...

22:10 Zeman tvrdě účtoval u Soukupa: Frustrovaní, poražení. Shromáždění neúspěšných na Letné. Kalousek na Hrad? Proboha, co ti lidi volají...

Demonstrace na Letné byla shromážděním neúspěšných, kteří prohráli ve volbách. Pronesl to ve čtvrteč…