V okolí Bidena znějí pochyby. „Vítězství“ nakonec může vypadat jinak

29.06.2022 8:34

Lidé z okolí amerického prezidenta Joea Bidena začínají pochybovat, že Ukrajina někdy získá zpět celé své území, které momentálně okupuje Ruská federace. Po začátku války, kterou nechal ruský prezident Vladimir Putin rozpoutat 24. února 2022, ruské síly získaly kontrolu nad většinou Donbasu a nad jižním pásem Ukrajiny zahrnujícím města Mariupol a Cherson. Podle Washingtonu je možná na čase, aby ukrajinský prezident přehodnotil definici „vítězství své země ve válce“.

V okolí Bidena znějí pochyby. „Vítězství“ nakonec může vypadat jinak
Foto: Facebook
Popisek: Joe Biden, Petr Fiala

Anketa

Pokud by v roce 2022 byly parlamentní volby, volili byste stejnou stranu jako v roce 2021? (Ptáme se od 28.6.2022)

75%
21%
hlasovalo: 6585 lidí
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svých projevech k národu i ke světu opakovaně zdůrazňuje, že nad všemi městy i vesnicemi, které dočasně ovládají ruští agresoři, znovu zavlaje modrožlutý ukrajinský prapor. Ukrajinský poloostrov Krym, který v roce 2014 obsadila ruská armáda, nevyjímaje.

Ale podle CNN lidé kolem amerického prezidenta Joea Bidena začínají pochybovat, že se to skutečně někdy podaří.

„Poradci prezidenta Joea Bidena začali interně diskutovat o tom, jak a zda by měl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj změnit svou definici ukrajinského ‚vítězství‘ – s ohledem na možnost, že se jeho země nenávratně zmenšila,“ napsala CNN s tím, že z okolí Bílého domu také zaznívá, že Washington vůbec nehodlá tlačit na Ukrajinu, aby uzavřela mír s ruským agresorem za každou cenu. Zvlášť, když existuje možnost, že Ukrajina ve druhé polovině roku může přejít do protiútoku, ve kterém může části dnes okupovaných území získat zpět.

Bude prý záležet na tom, jak velkou podporu USA a další partneři Ukrajině poskytnou. To, že by se ukrajinský stát měl zmenšit, není podle lidí z okolí Bílého domu nevyhnutelné. Ukrajina formálně požádala USA o minimálně 48 vícenásobných odpalovacích raketových systémů, ale k dnešnímu dni jí bylo od Pentagonu přislíbeno pouze osm.

Náznaky pesimismu spojeného s bojem za osvobození celé Ukrajiny přicházejí v době, kdy se naopak prezident Joe Biden snažil na jednáních v Německu, na rozhovorech skupiny G7, vlít partnerům do žil optimismus.

„Musíme zůstat pospolu. Putin od začátku počítal s tím, že se NATO a G7 nějak roztříští, ale neudělali jsme a nechystáme se,“ řekl Biden v neděli na summitu G7.

Ukrajina v boji na Donabase utrpěla velké ztráty. Podle odhadů umírá až sto vojáků denně, zkušených vojáků. I tak se ale očekává, že USA již tento týden oznámí, že pro ukrajinské síly zakoupily pokročilý systém protiraketové obrany země–vzduch, nazývaný NASAMS.

Ruské síly nyní ovládají více než polovinu východoukrajinského regionu Doněck, řekl ve čtvrtek Pavlo Kyrylenko, šéf vojenské správy Doněcké oblasti. Ukrajinské síly v pátek po týdnech krvavých bojů ustoupily z klíčového města Severodoněck na východě země.

Mezi některými v Bidenově administrativě existuje pocit, že Zelenskyj bude muset začít mírnit očekávání toho, čeho mohou ukrajinské síly reálně dosáhnout. Už proto, že západním státům dochází munice „ze sovětských časů“, kterou by Ukrajina mohla okamžitě využít a

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
lic. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

česká ekonomika

Dobrý den, nemám žádné ekonomické zdělání, tak spoléhám na to, že mi to vy jako odborník -našel jsem si, že se hospodářské politice věnujete vysvětlíte a hlavně nastíníte řešení, protože se bojím, že se řítíme do zkázy. Co přesně znamená, že důvěra v ekonomiku u lidí roste? Jaké to pro ni bude mít n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co bude se Škodovkou? „Němci nejsou milosrdný národ,“ řekl Holec. A dal štulec Pekarové

21:32 Co bude se Škodovkou? „Němci nejsou milosrdný národ,“ řekl Holec. A dal štulec Pekarové

Hostem pořadu Podtrženo, sečteno na XTV.cz u moderátora Luboše Xavera Veselého byl komentátor Petr H…