V rozhlase mluvila hvězda běloruské opozice: Lukašenko je politicky zbankrotovaný. Toxický pro celé okolí

07.12.2020 18:15 | Zprávy

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byla Svjatlana Cichanouská, běloruská opoziční politička. V Bělorusku o víkendu demonstrovaly tisíce lidí a policie asi tři stovky z nich zatkla. Protesty proti režimu Aleksandra Lukašenka pokračují už bezmála čtyři měsíce. Jak přimět prezidenta Lukašenka k dialogu? A jak může běloruské opozici pomoci Česká republika?

V rozhlase mluvila hvězda běloruské opozice: Lukašenko je politicky zbankrotovaný. Toxický pro celé okolí
Foto: Repro YouTube Радыё Свабода
Popisek: Běloruská opoziční prezidentská kandidátka Svjatlana Cichanouská

V Bělorusku bezmála čtyři měsíce pokračují protesty proti režimu Alexandera Lukašenka, který po srpnových volbách považovaných částí běloruské veřejnosti, ale také Evropskou unií či Spojenými státy za zmanipulované, odmítá opustit prezidentský úřad. Na třicet tisíc Bělorusů prošlo od srpna policejními celami. Mnozí, muži i ženy, byli podrobeni týrání, bití, mučení. Demonstrace ale i přesto pokračují dál. Lidé žádají odchod prezidenta, který je ve funkci přes 20 let. Lukašenkův režim dialog s protestujícími obyvateli odmítá. Jak se z patové situace dostat? 

Cichanouská žije už několik měsíců v exilu, v Litvě. Nelituje svého odchodu? „Mně to na jednu stranu bylo moc líto, že nejsem mezi lidmi, kteří vycházejí do ulic na demonstrace. Vždy jsem chtěla procítit tu energii, která vychází z lidí. Protože když jsem byla tady a viděla jsem demonstrace, zdálo se mi, že lidé se strašně bojí, všude kolem byly policejní antony, ale lidé mi říkali, že to je skvělé, že jsou šťastní, že vidí kolem sebe pouze lidi stejné jako oni, stejné Bělorusy, se stejnými snahami, stejnými názory. Na druhou stranu si ale uvědomuji, že proti mně bylo zahájeno trestní stíhání v Bělorusku, a jakmile bych tam přijela, tak samozřejmě by ty následky pro mě byly velmi smutné. Samozřejmě na jednu stranu je špatné, že nejsem v Bělorusku, ale na druhou stranu tady na svobodě mohu udělat mnohem víc než ve vězení tam,“ dodala.

„Každý den si píši s nějakými skupinami – lékaři, učiteli, místními skupinami, se studenty, každý večer s pracovními skupinami, stále si voláme, právě abychom komunikovali, udržovali spojení. Lidé se mě často ptají, zda jsem ztratila kontakt, ale není to tak, opravdu ne. Neustále jsme v kontaktu, neustále mi lidé říkají, co se jim líbí, nelíbí. A já od nich čerpám informace, co se odehrává tam, abych s nimi dokázala být na stejné vlně. Jsem s lidmi,“ poznamenala Cichanouská, že se ve Vilniusu rozhodně necítí v izolaci. „Kolem mě jsou lidé, jsou kolem mě Bělorusové, tým, který se postupně vytvořil. Celou dobu jsem ve spojení s Bělorusy, kteří jsou doma, takže necítím,“ dodala.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

21:41 Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

„Nemělo by se zapomenout na hrdiny bojující za naši vlast. Jezdíme na veškeré pietní akty,“ sdělil j…