Zatím je to tak, že na informaci o tom, že bude v blízkém okolí aplikován pesticid, mají nárok pouze včelaři. „Nikdo z nás kromě včelařů nemá podle českých zákonů právo se dozvědět, že pole v jeho blízkosti bude či bylo těmito nebezpečnými látkami stříkáno. A tak si v době postřiků nebo krátce po nich, kdy už jsou stroje pryč, venku hrají děti, těhotné ženy chodí na procházky, v ohradách jsou zvířata,“ upozornil Tuna.
„Ministr zemědělství Marian Jurečka dal před rokem před kamerami našeho pořadu veřejný slib, že jeho úřad připraví změnu zákona o povinném informování lidí o postřicích polí,“ připomněl reportér.
Jenže rok se s rokem sešel a ministr ani jeden slib nesplnil. „Zákon ve Sněmovně není, prochází teprve vnějším připomínkovým řízením. Prý za to může letní sucho, se kterým měl ministr a jeho úředníci plno práce. Především ale návrh zákona povinnost informovat lidi o postřicích polí pesticidy neobsahuje,“ řekl Tuna.
Celá videonahrávka pořadu je ZDE
Tomu se už ministra před kameru dostat nepodařilo. "A jak to tak bývá u politiků, kteří mají místo pusy slibotechnu a řídí se heslem "slibem neurazíš", Jurečkovi se najednou před kameru nechce," podotkl Tuna ironicky. S reportérem tak komunikoval jen mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán. Ten uvedl, že „ustanovení o plošném informování veřejnosti, například prostřednictvím obcí, o každém plánovaném postřiku přípravky předem není v novele plánováno, protože by takový postup byl kontraproduktivní, a to z praktických důvodů.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam