VÍME PRVNÍ: 11,6 miliardy dolů. Ale pak školy bez učitelů. 93 % jich chce stávku

01.09.2023 10:34

Školství má v příštím roce přijít o 11 miliard korun. Učitelé by se tak v časech inflace navzdory slibům ministra Beka museli uskromnit. Pedagogická komora vyzývá učitele ke stávkové pohotovosti. Drtivá většina s ní souhlasí a 70 % je už připraveno.

VÍME PRVNÍ: 11,6 miliardy dolů. Ale pak školy bez učitelů. 93 % jich chce stávku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr školství Mikuláš Bek (STAN)

Anketa

Dovládne Fialova vláda do voleb 2025? Bez ohledu na vaše přání

11%
hlasovalo: 29579 lidí
Doposud nebylo úplně jasné, jak to s rozpočtem na školství pro příští rok bude. Objevovaly se protichůdné informace a ministr financí Zbyněk Stanjura držel linii „stále jednáme, počkejte si“.

Jednou se mluvilo o škrtech v rozpočtové kapitole ve výši 29 miliard, jindy zase ministr Bek ujišťoval, že učitelům bude přidáno v průměru 3000 korun.

V pátek byl zveřejněn konečný návrh rozpočtu, o kterém bude hlasovat vláda. Rozpočet kapitoly školství se má snížit o 11,6 miliardy.

„S tím rozhodně nemůžeme souhlasit. Vyzveme školy, aby vstoupily do stávkové pohotovosti,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Radek Sárközi, prezident Pedagogické komory.

Ta si provedla mezi pedagogy průzkum, z něhož vyplynulo, že 93 procent učitelů její vyhlášení podporuje. A 70 procent pracovníků škol je rovnou připraveno do stávky vstoupit.

„Když si vezmeme platy učitelů v roce 2021, tak činily 126,4 % průměrné mzdy v České republice a letos už je to jenom 116,6 % a když se podíváte na statistiky Českého statistického úřadu, tak školství je oblast, kde nejvíc klesly reálné mzdy loni i za letošní první čtvrtletí, takže se dá říct, že školství je úplně na posledním místě v prioritách téhle vlády. A je třeba se ozvat,“ vysvětloval Sárközi už dříve.

„V uplynulém roce reálná mzda nejdrastiřtěji poklesla ve školství,“ potvrdil i poslanec SPD a bývalý ředitel školy Zdeněk Kettner. Škrtání v kapitole školství je podle něj každoroční, a ten letošní už dle navržených čísel bude pro vzdělání a tím i budoucnost našeho státu devastační.

„Jednoznačně se ukazuje, že sliby pětikoalice v oblasti školství nebyly myšleny vážně a současné ujišťování, jak se škrty negativně neprojeví ve vzdělávání, byly jen zbožné přání. Uvěřit tomu mohl jen naprosto bláhový a zaslepený člověk,“ uzavřel pro ParlamentníListy.cz poslanec.

Podobně varuje i ekonom Daniel Münich, který pro Novinky.cz uvedl: „Školství z principu nemůže být předmětem konsolidačních opatření, protože ta řeší problém strukturálního deficitu. Takové škrty jsou dlouhodobé, skoro natrvalo. A předpokládám, že nechceme spadnout ve školství opět na téměř nejnižší úroveň OECD, když má vláda v prohlášení napsáno, že míří na průměr OECD.“

Z návrhu rozpočtu pro rok 2024 dále vyplývají škrty přes deset miliard v resortu dopravy (16,5), průmyslu a obchodu (14) a pro místní rozvoj (10,3). O čtyři miliardy má přijít zdravotnictví, téměř o pět zemědělství.

Návrh výdajů rozpočtu, jak byly zveřejněny:

„Tato vláda se zavázala ke konsolidaci veřejných rozpočtů a sestavený návrh rozpočtu tak plně odráží úspory ve výši téměř 100 mld. Kč z ozdravného balíčku,“ komentoval to v tiskovém prohlášení ministr Stanjura. Rozpočet v navrhované podobě počítá se schodkem ve výši 252 miliard.

Naopak kapitola Ministerstva obrany si rozpočtově výrazně polepší. Konkrétně v meziročním srovnání o 39,4 miliardy. Z letošních 111 miliard rovnou na 151.

Ministerstvo Jany Černochové to vysvětluje potřebou zajistit Česko na dlouhý a možná i jaderný konflikt s Ruskem.

V důsledku rostoucí agresivity Ruska je hlavním úkolem české obranné politiky všestranná příprava na dlouhotrvající obrannou válku vysoké intenzity s technologicky vyspělým protivníkem vybaveným jadernými zbraněmi,“ stojí v dokumentu, který by měl v pátek projednat branný výbor Poslanecké sněmovny.

Prioritou ministerstva je podle této strategie nejen přezbrojení, ale rovněž „všestranná operační příprava území České republiky a zabezpečení přijetí, přesunů a podpory potenciálně velkého množství spojeneckých sil“. To má obnášet investice do silniční sítě, železnic i letišť.

Tomu odpovídá i prohlášení ministerstva financí k návrhu rozpočtu. Píše se v něm doslova: “Do návrhu rozpočtu je také plně promítnut závazek české vlády vyhradit na výdaje na obranu České republiky v příštím roce částku odpovídající 2 % HDP (162,8 mld. Kč). Tyto výdaje nejsou rozpočtovány pouze v kapitole Ministerstva obrany, ale jsou zohledněny i v kapitolách dalších rezortů, jako například Ministerstva dopravy, Správy státních hmotných rezerv nebo Národního bezpečnostního úřadu“.


 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Výkupné

Kolik by se mělo platit za jednoho nepřijatého migranta a komu? Kdo bude rozhodovat a kontrolovat komu a na co byly peníze přiděleny? A není tak trochu jak obchodovat s býlím masem?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Super ucitelé mohou stávkovat, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseKarel Břicháček , 01.09.2023 11:12:51
Jak dlouho chtějí samozřejmě bez platu. Horsí by byla stavka popelařů. Učitele nikdo nepotrebuje.

|  8 |  1

Další články z rubriky

„Ať žije Ukrajina.“ Střelec na Fica: Důkazy se kupí jeden za druhým

15:15 „Ať žije Ukrajina.“ Střelec na Fica: Důkazy se kupí jeden za druhým

Juraj Cintula, který spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica, podporoval pror…