Velký puch a scény jako ze středověku. Hlavní nádraží v Praze děsí i otrlé policisty

14.05.2022 10:21 | Reportáž

REPORTÁŽ Na hlavní nádraží české metropole jsme se vydali opakovaně. Rovnou řekněme, že bez označení ‚novinář‘ na tričku. Procházeli jsme halou a snažili se přinést svědectví lidí z válkou zasažené Ukrajiny.

Velký puch a scény jako ze středověku. Hlavní nádraží v Praze děsí i otrlé policisty
Foto: Tomáš A. Nový
Popisek: Hlavní nádraží v Praze, květen 2022

Pracovníci neziskovek, překladatelé a další se však bavit nechtěli. Měli naspěch. Obrátili jsme se proto na policisty. Nedůvěřivost posléze nahradila úleva, že to mohou s někým probrat. Prý se s podobně náročným úkolem nesetkali. Nejde o strach nebo nezvladatelnou situaci; jde o to, že podle nich se situace vymyká kontrole.

„Když řešíte úkol od operačních, víte, že to má nějaký průběh; tady to tak nepůsobí. Jsme tu třeba dvanáctky v kuse, střídáme se, ale ty situace jsou opravdu nepopsatelné,“ řekl jeden z policistů redaktorovi PL. „Čtu Parlamentní listy, Putin je hovado,“ doplnil.

Chvíli jsme se bavili.

Probírali situaci ze všech úhlů pohledu.

Pomočené schody

Anketa

Souhlasíte s trvalým umístěním vojsk jiných členských států NATO na území ČR?

4%
95%
hlasovalo: 46922 lidí
Co těmto strážcům pořádku vadí?

„To není, že by nám vadilo něco konkrétního, je to ale jako střetnutí se středověkem. Víte, třeba ti Romové několikrát založili oheň v parku před nádražím,“ řekl. Prý těch střetů dvou různých civilizací je ale víc. „Tady je třeba ukrajinská úklidovka. Nebo ne přímo ukrajinská, ale jsou tu dvě paní, které uklízejí a ty si hodně stěžují. Jednak se s těmi Romy nedomluví, řada z nich mluvila maďarsky, potom je tu velký zápach a pořádek.“

Abychom nechodili kolem horké kaše, výkaly i typický odér moči byly cítit opravdu dost. Viděli jsme pomočené schody i provizorní toaletu v křoví.

Praha na to sama nestačí

Děti, slušné oblečené, si hrály. Běhají do metra, často mají umělohmotné pistole nebo si kreslí. Když jsou přítomni novináři, pózují. Ženy leží na zemi, chodí do parku. Jedna nám rusky řekla, že má hlad. Koupili jsme jí bagetu i cigarety.

„Oni kouří vevnitř, to je další problém, říkáme jim to opakovaně,“ zmínil policista.

Na místě prý řešili několik konfliktů, k těm se ale vyjadřovat nechtěl s tím, že nádraží monitoruje bezpečnostní systém. „V žádném případě bych neřekl, že situace je pod kontrolou, to není. Tak velká masa lidí, o kterou není postaráno, představuje problém. Oni ani nechtějí z Prahy, chtějí zůstat na místě,“ řekl také.

Kouření, ač se to nesmí

Hovor trval pár desítek minut.

V týdnu byl zápach skutečně silný, posléze jsme odešli.

Praha ústy primátora Hřiba apelovala na premiéra, aby s ukrajinskými Romy pomohl. Hlavní město na to prý přestává samo stačit. Z našeho pohledu jde o nepředstavitelný kontrast reality, ve které žijeme, se světem ukrajinských Romů.

Před hlavní nádraží se vypravíme také v sobotu v noci, jelikož máme informace, že desítky uprchlíků se stále pohybují v jeho blízkosti. Reportáž přineseme.

Děti si hrají

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tomáš A. Nový

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

předsednictví EU

Pořád se mluví, jak je to pro nás prestižní a důležité. Ale mění se tím něco i pro vás jako europoslance? Jste třeba víc sledovaní, máte víc prostoru? A není celá událost nebo co to je, příliš přeceněvána?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Na to vše nelze zapomínat.“ Docent Valenčík a věci, o kterých se na Západě mlčelo

13:13 „Na to vše nelze zapomínat.“ Docent Valenčík a věci, o kterých se na Západě mlčelo

POLOČAS ROKU HRŮZY Evropa dělala mrtvého brouka a nechala těžkou situaci na Ukrajině přerůst do válk…