Vláda je proti zapisování údajů o nesvéprávnosti do občanských průkazů

14.07.2014 21:37

Se záporným stanoviskem vlády budou zákonodárci projednávat návrh opoziční KSČM, podle kterého by občanské průkazy znovu obsahovaly údaj o zbavení nebo omezení svéprávnosti lidí. Vyplývá to z výsledků dnešního jednání vlády, která už v předběžném stanovisku označila návrh za zbytečný. Lidé totiž musejí průkazy předkládat pouze orgánům veřejné moci, které si ale mohou zjistit tyto údaje z informačních systémů.

Vláda je proti zapisování údajů o nesvéprávnosti do občanských průkazů
Foto: mvcr.cz
Popisek: Vzor občanského průkazu

V minulém volebním období předložili komunisté obdobnou novelu zákona o občanských průkazech dvakrát. Před třemi lety ji poslanci zamítli, loni postoupila do ústavně-právního výboru. Kvůli rozpuštění dolní komory poslanci o normě nerozhodli.

Může docházet k uzavírání smluv a dohod s fatálními důsledky

Tím, že se údaj o svéprávnosti do průkazů od ledna nezapisuje, je podle KSČM ohrožena právní jistota, hlavně v soukromoprávních vztazích. "Fakticky tak může dojít k uzavírání pracovních smluv a dohod o hmotné odpovědnosti, uzavírání smluv občanskoprávních nebo obchodně právních s občanem, který k tomu není právně způsobilý, s fatálními důsledky pro obě strany," píšou autoři v důvodové zprávě.

Kabinet ale poznamenává, že v soukromoprávních vztazích lidé předkládají průkaz pouze dobrovolně, a povinné uvádění těchto dat proto nemá smysl. Připomněl také, že dokladem totožnosti je i cestovní pas, do něhož se tyto údaje taky nezapisují.

Podle KSČM by se do průkazů nesvéprávných měla zapisovat data o opatrovnících

V průkazech by se měl podle předlohy KSČM opět zaznamenávat rovněž soudem uložený trest zákazu pobytu. Doklady se vydávají bez těchto údajů od roku 2012.

KSČM dále navrhuje, aby se do průkazů nesvéprávných lidí zapisovala data o jejich opatrovnících. Lidé, kterých by se novela týkala, by si museli do průkazů nechat zapsat údaje do měsíce od její platnosti, případně si nechat vydat zdarma nový dokument.

Stanovisko vlády je pouze doporučující. O předloze rozhodne Parlament.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…