Vláda podpoří senátní návrh na zrušení imunity

27.08.2012 15:10

Vláda zřejmě podpoří po poslaneckém i obdobný senátní návrh ústavní novely o zrušení doživotní imunity zákonodárců a ústavních soudců. Doporučí ale, aby se vztahoval až na budoucí členy českého parlamentu a Ústavního soudu. Chce tím předejít sporům o to, zda novela nemění zpětně pravidla hry pro současné zákonodárce. Podobná doporučení dala už v červenci i k poslanecké předloze.

Vláda podpoří senátní návrh na zrušení imunity
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Senátu se projednávalo schválení zákona o církevních restitucích

Vyplývá to z předkládací zprávy na vládním webu. Kabinet má senátní novelu projednat tuto středu, jeho stanovisko bude doporučením pro sněmovnu. Poslanci pak budou oba návrhy asi posuzovat souběžně.

Návrhů už bylo hodně

Senátoři svou novelu vypracovali už v květnu, zhruba měsíc poté, co podobný návrh sněmovny vinou absencí o dva hlasy neschválili. Horní komora, která podobně jako vláda může předkládat zákony jen jako celek, ale novelu vyslala do schvalovacího procesu až na červencové schůzi. Poslanci mezitím předložili vlastní předlohu.

Návrhy mají zrušit dosavadní praxi, podle níž je trestní stíhání poslance nebo senátora v konkrétní kauze navždy vyloučeno, pokud to sněmovna nebo Senát odmítnou. Nově má platit, že zákonodárce není možné trestně stíhat v jeho funkčním období bez souhlasu komory, jejímž je členem. Podobná pravidla se mají vztahovat i na ústavní soudce.

Předkládací zpráva poukazuje také na stanovisko předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, podle něhož by napříště souhlas s trestním stíháním ústavních soudců neměl dávat Senát. S odkazem na právní úpravu v jiných státech navrhl Rychetský zvážit, že by souhlas dávalo plénum Ústavního soudu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vytočená Charanzová bušila do Davida z SPD kvůli migraci. Ten potom vytáhl okupaci

15:15 Vytočená Charanzová bušila do Davida z SPD kvůli migraci. Ten potom vytáhl okupaci

Ještě před otevřením volebních uren uspořádala televize Nova poslední superdebatu kandidátů do EP ze…