Volby nevolby, poslance vybere Babiš, nebo Fiala? Zákon skýtá hrozbu

17.03.2021 11:57

Poslanci jednají o novele volebního zákona. Politolog Tomáš Lebeda však varuje, že to, co se ve Sněmovně teď peče, může být ještě horší, než původní paragrafy volebního zákona, které zrušil Ústavní soud ČR. Hrozí proto, že soudci důrazně zakročí znovu. Podle poslaneckého návrhu by totiž o rozdělování části mandátů rozhodovali sami předsedové politických stran.

Volby nevolby, poslance vybere Babiš, nebo Fiala? Zákon skýtá hrozbu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Nejen o nízké účasti v eurovolbách debatovali se studenty v Olomouci poslanec Martin Novotný (ODS), politolog Tomáš Lebeda a sociolog Daniel Prokop

Ústavní soud ČR před pár týdny zrušil dvě podstatné části volebního zákona s tím, že hlas voliče v Liberci či v Karlových Varech musí mít stejnou váhu, jako hlas voliče v Ostravě či v Plzni. Podle volebního zákona, který v Česku platil od počátku tisíciletí, tyto hlasy stejnou váhu neměly.

Anketa

Bojíte se vakcíny AstraZeneca?

82%
18%
hlasovalo: 13382 lidí

Poslanci se proto vrhli na práci na novele volebního zákona, aby v říjnu bylo podle čeho volit.

Jenže podle politologa Tomáše Lebedy může být nová úprava ještě horší než zrušené části původního volebního zákona a hrozí tak, že je Ústavní soud opět zruší. Poslanci totiž navrhují, aby se hlasy rozdělovaly nadvakrát. Nejprve by se rozdělovaly podle toho, kolik hlasů získala strana v daném kraji. Nerozdělily by se však úplně všechny mandáty. Část by zůstala volná a o obsazení těchto volných křesel by rozhodli šéfové jednotlivých stran. Tak si to představují např. zástupci ODS a ČSSD.

A právě to je podle Lebedy opravdu velký problém. „V podstatě to znamená, že se až ex post rozhoduje o kandidátní listině pro druhé skrutinium,“ upozornil Lebeda. To je podle něj neústavní postup, varoval ve vyjádření pro Lidové noviny.

Na konkrétním případě Karlovarského kraje ukázal, jak by to vypadalo v praxi. V nejmenším kraji republiky se dnes volí 5 poslanců. V případě, že by poslanci schválili novelu v podobě, o jaké teď debatují, znamenalo by to, že se v Karlovarském kraji budou volit jen poslanci 3 a zbývající 2 mandáty by mohli šéfové stran přidělit uchazečům o post poslance v kraji jiném.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor zuří: Pandemie? Máme 60 pozitivních denně! Ještě zpřísnit? Na co si to hrajeme. A vrhnout se na děti?!

17:00 Generál Šándor zuří: Pandemie? Máme 60 pozitivních denně! Ještě zpřísnit? Na co si to hrajeme. A vrhnout se na děti?!

„Jsme dnes v situaci, kdy nevíme, jak na tom jsme. Mluvíme o pandemii a máme šedesát pozitivních den…