Vrchní elf Kartous varoval z rádia: Ruská a čínská propaganda zneužívají pandemie koronaviru

26.03.2020 19:09

Na vlnách Českého rozhlasu promluvil mluvčí Českých elfů a pracovník neziskové organizace EDUin, která se zabývá oblastí vzdělávání v České republice. Pandemie koronaviru s sebou podle jeho názoru nese řadu rizik jako třeba snahy o autoritářskou vládu, jak je vidíme v podání maďarského premiéra Viktora Orbána, ale také příležitost. Příležitost uvědomit si, jak rychle může náš blahobyt zmizet, a příležitost uvažovat o tom, jak Česko změnit. Nakonec vyčinil Číně a Rusku, že koronavirovou pandemii zneužívají.

Vrchní elf Kartous varoval z rádia: Ruská a čínská propaganda zneužívají pandemie koronaviru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohumil "Bob" Kartous, redaktor Britských listů a mluvčí Českých elfů
reklama

Kartous konstatoval, že v těžkých časech pandemie koronaviru je možné učit se ve školství nové věci.

Příklad: učitelé, kteří měli zábrany v tom osvojit si moderní technologie, se vlastně do toho museli teď pustit, takže i sedmdesátileté paní učitelky teď organizují digitální třídy a vedou se svými žáky diskuse po internetu. V tom budou moct pokračovat, až ta mimořádná situace skončí, až třeba děti budou nemocné a bude třeba je připojit do třídy,“ uvedl host.

V první řadě se ale prostě a krátce musíme vyrovnat s tím, co se momentálně děje.

„Je to určitý impulz k tomu, abychom si uvědomili, jak zranitelná je naše společnost. Abychom si uvědomili, jak rychle se můžeme dostat z fáze svobody a luxusu a klidu, do fáze, kdy jsme zavření doma a bojíme se toho, co přijde,“ upozornil Kartous.

Anketa

Vadí vám vládní nařízení, ať lidé během karantény nejezdí na chaty a chalupy?

9%
91%
hlasovalo: 25923 lidí
V této situaci bychom si podle jeho názoru měli uvědomit, že investice do vzdělávání jsou vlastně tou nejlepší odpovědí na proměnu ekonomiky po pandemii koronaviru, i když to bude běh na delší trať.  

Podle jeho názoru bychom se měli vyvarovat rizik, která to se sebou nese. „Třeba v Maďarsku autoritářský premiér (Viktor) Orbán navrhuje, že by zavřel parlament a vládl s pomocí dekretů. To je obrovské, ale opravdu obrovské riziko pro demokracii,“ varoval Kartous.

Poté se vrátil ke školství. Tato nenadálá situace dává podle Kartouse prostor učitelům a žákům druhých stupňů základní školy nebo škol středních debatovat o obsahu jednotlivých předmětů a vyjasňovat si, co má smysl se učit a co moc smysl nemá. Otevírá se také prostor k nějakým dlouhodobým samostatným projektům, aby se přenesla povinnost vzdělávat se přímo na žáky a studenty. Toto by mohlo napomoci určité modernizaci českého školství, kterou podle Kartouse potřebujeme.

Kdyby měl vykreslit nějaký ideální obraz českého školství, byl by rád, aby žáci vnímali své učitele jako hrdiny, od kterých se budou rádi učit. A učitelé se podobě hrdinů mohou snažit přiblížit. A když budou žáky hodnotit, měli by prý hodnotit i jejich mimoškolní aktivity. Na to všechno prý nestačí pětibodová stupnice známkování.

Nakonec Kartous věnoval pár slov boji s internetovými trolly, kteří prý v časech pandemie čínského viru rozhodně nespí.

„Koronavirus se stal velmi zásadním tématem dezinformací a chtěl bych posluchače upozornit, že na té globální geopolitické úrovni začaly ruská a čínská propaganda té pandemie zneužívat. Ale i na té nižší úrovni lidského šmejdství, kdy e-mailem chodí nabídky různých ‚zázračných‘ léků, tak se ukazuje, že je to velký problém, a upozornil bych posluchače, aby si dávali pozor,“ požádal Kartous. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A dost! Přestaňte tohle posílat!“ Reakce fanoušků z budoucí vlády STANu a Pirátů vyprovokovaly oficiální místa. Stačil jeden obrázek a stovky hnusných zpráv. Tady jsou

4:46 „A dost! Přestaňte tohle posílat!“ Reakce fanoušků z budoucí vlády STANu a Pirátů vyprovokovaly oficiální místa. Stačil jeden obrázek a stovky hnusných zpráv. Tady jsou

Když se politiků zeptáte, koho by si v příští vládě uměli představit na postu ministra zahraničí, šk…