Vrchní ředitelka pracovních úřadů u Moravce hovořila o zneužívání dávek. V průměru to jde, ale někde...

20.07.2014 16:52

Generální ředitelka Úřadu práce ČR v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize poznamenala, že jeho zaměstnanci nejsou všemocní. Ačkoli se nezaměstnaným snaží maximálně pomoci, některé věci zkrátka nezvládnou. Vyjádřila se i k otázce zneužívání sociálních dávek.

Vrchní ředitelka pracovních úřadů u Moravce hovořila o zneužívání dávek. V průměru to jde, ale někde...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce

Úřady práce mohou nezaměstnaným pomoci, zvlášť pokud budou mít prostor pracovat s klienty individuálně. To se dnes tak úplně nedaří. Ale ani v okamžiku, kdy by k tomu došlo, úřady práce nezvládnou zajišťovat dlouhodobá pracovní místa. Tady jsou úředníci závislí na výkonu ekonomiky a jednotlivých podniků. I tak ale Bílková volá po novele zákona o zaměstnanosti. To zda a případně kdy na takovou novelu dojde, ale závisí na politicích.

Bílková připomněla, že si Česká republika odzkoušela jakousi vlastní cestu tzv. kurzarbeitu, kde stát přispívá zaměstnavatelům na mzdy pracovníků a ti tak nemusí v čase krize přijít o práci. Podstatné je, pokud možno vůbec nepřipustit, aby se z občana stal nezaměstnaný.

Přetížené úřady práce

Začátkem týdne vláda schválila navýšení počtu pracovníků Úřadu práce ČR o šest set míst. Noví zaměstnanci by se měli především zaměřit na terénní práci, při níž mají kontrolovat zneužívání sociálních dávek. Úřad se na přijetí nových lidí důkladně připravil a předem si vytipoval lidi se zkušenostmi ze sociální oblasti. Zaměří se i na kontrolu vyplácení doplatku na bydlení.

„Budeme schopni sledovat, zda vůbec vznikly anebo dále trvají speciálně podmínky doplatku na bydlení, kde je ten růst naprosto raketový, a víme dobře, že není vyplácen vždy jen tam, kde je to potřeba,“ podotkla Bílková. Úředníci již mají připraveny parametry, na kterých již koncem roku budou vidět dosažené úspory v této oblasti.

To, co vím od kolegů z terénu, tak to zneužívání je daleko větší, zvláště v oblastech, kde funguje velká anonymita. Na vzorku z Karviné se prý dokonce ukázalo, že až šedesát procent z dávek hmotné nouze bylo zneužito. V průměru se ale jedná „jen" o 5 až 10 procent dávek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …